Visvairāk ziemāju sējumi apdraudēti Kurzemē un Zemgalē

Ziemāju sējumos problēmas var būt arī Latgalē

Ilglaicīgā lietus un nenokusušā sniega ietekme uz ziemāju sējumiem dažādās Latvijas teritorijās atšķiras, taču visvairāk ziemāju sējumi ir apdraudēti Kurzemē un Zemgalē, atzina eksperti.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons norādīja, ka nokrišņi, kas vērojami pēdējā nedēļā, nav labvēlīgi ziemāju sējumiem, taču dažādos Latvijas reģionos laika apstākļi ir krasi atšķirīgi. Vienlaikus viņš arī minēja, ka, piemēram, Latvijas ziemeļos vēl ir arī daudz platību, kuras klāj sniegs. “Noteikti būs tīrumi, kuros ziemāji būs nomocīti, jo augsnes virspusē ir liekais ūdens, kā arī ledus,” piebilda I. Jansons.

Viņš prognozēja, ka patlaban problēmas varētu būt arī apmēram 30 % tīrumu Vidzemē un Latgalē, kur ir potenciāls veidoties sniega pelējumam, taču to būs iespējams konstatēt tikai pēc sniega nokušanas. I. Jansons norādīja, ka pilnvērtīgu spriedumu par laika apstākļu ietekmi uz sējumiem pagaidām nav iespējams sniegt. “Ir bijuši gadi, kad tieši aprīļa kailsali pieliek punktu kādam ziemāju tīrumam,” viņš piebilda.

Tikmēr biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre pauda, ka, ņemot vērā, ka februārī nokrišņu daudzums vietām Latvijā pārsniedza normu, upes ir pārplūdušas, appludinot arī laukus. Šāda situācija visbiežā vērojama Kurzemē un Zemgalē. “Ja peļķes saglabāsies ilgstoši, ziemāji būs jāpārsēj,” prognozēja M. Dzelzkalēja-Burmistre.