Latvijā no jūlija sākusi darboties šūnu apraides sistēma

No 1. jūlija sākusi darboties šūnu apraides sistēma, kura iedzīvotājiem uz mobilajiem telefoniem izsūtīs brīdinājuma paziņojumus par krīzes situācijām un briesmām.
Šī agrīnās brīdināšanas sistēma būs tikai viens no veidiem, kādā tiks apziņoti cilvēki, ja noticis kas akūts. Kā norāda iekšlietu ministrijas informācijas centra priekšnieks Āris Dzērvāns, šūnu apraides sistēma neizsūta īsziņas, bet ir salīdzināma ar radioapraidi, kad telefonā ar skaņu un vibrāciju parādās paziņojums. Šādu paziņojumu izplata caur mobilo operatoru sakaru torņiem un tas sasniedz ikvienu mobilo ierīci, kas ir tā apraides zonā jeb rādiusā. Lai saņemtu šādu paziņojumu nav nepieciešams interneta pieslēgums, to saņems arī veco modeļu telefoni, ja to paredz to ražotājs, tā saucamie “podziņu” telefoni, galvenais, lai mobilie tālruņi cilvēkiem ir uzlādēti un atjaunināti. Pastāv augsta varbūtība, ka paziņojumu saņemtu pat mobilie tālruņi bez SIM kartēm. Tāpat šūnu apraides ziņojumi nāks, ja telefons uzlikts lidošanas režīmā vai tad, ja visi paziņojumi ir izslēgti. 
Lēmumu par apziņošanu pieņem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), norāda tā priekšnieks pulkvedis Mārtiņš Baltmanis.
VUGD ir iespēja izvēlēties apgabalu, kas saņem konkrētus paziņojumus – var iezīmēt visu Latviju, konkrētu novadu vai teritoriju, lai paziņojumu saņemtu tikai tie, kas ir apdraudēti konkrētā reģionā.
Šūnu apraide paredz šādus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus: Sarkanais brīdinājums (Presidential Alerts), Oranžais brīdinājums (Extreme Alerts), Dzeltenais brīdinājums (Severe Alerts), Bērna pazušanas brīdinājums (Missing Child Alerts), Apdraudējuma beigas (End of Threat Alerts), Mācību brīdinājums (Exercise Alerts).
Sarkanais un oranžais brīdinājums tiks nosūtīts kā šūnu apraides signāls (ar skaņu), pārējie – kā SMS (vibrācija).
Svarīgi, ka šūnu apraides paziņojumiem nav jāpiesakās un tie ir bez maksas, tāpēc, ja kāds prasa ievadīt PIN kodu, “smart-ID” vai tamlīdzīgi, tā ir krāpšana. 
Pirmais šūnu apraides sistēmas tests visā Latvijā paredzēts novembrī. Tas notiks vienlaikus ar trauksmes sirēnu pārbaudi. 
Šūnu apraides ieviešanas projekta kopējais budžets ir 3,2 miljoni eiro, no kuriem 2,7 miljonus eiro nodrošina Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), savukārt atlikušie 500 000 eiro ir valsts finansējums.