Eiropas Komisijas delegācija iepazinās ar Latgales reģiona vajadzībām un attīstības potenciālu

No 1. līdz 4. jūlijam Latvijā viesojās Eiropas Komisijas (EK) Reģionālās un pilsētpolitikas ģenerāldirektorāta (DG REGIO) pārstāvji, lai kopā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), Latgales plānošanas reģiona (LPR) un Latgales pašvaldību pārstāvjiem diskutētu par Latvijas pierobežas reģionu attīstības vajadzībām un iespējām.
Vizītes sākumā EK delegācija Finanšu ministrijā pārrunāja ES fondu ieviešanas progresu, akcentējot stabilas investīcijas 2025. gadā, kā arī plānotās finansējuma pārdales drošības stiprināšanai (kiberdrošība, militārā mobilitāte, enerģētika u. c.). Tāpat apspriests jaunais ES fondu plānošanas periods un nacionālās ieguldījumu prioritātes.
Turpinājumā EK delegācija devās uz Latgali, lai klātienē pārliecinātos par tiem izaicinājumiem, kas visvairāk satrauc pierobežas pašvaldības, uzņēmējus, izglītības, NVO un citu nozaru pārstāvjus. VARAM un LPR organizētā vizīte Latgalē ļāva EK augsta ranga amatpersonām uzklausīt dažādu nozaru pārstāvju viedokli un redzējumu turpmākajai pierobežu reģionu attīstībai.
Vizīte Latgalē sākās ar Līvānu novada apmeklējumu, kur EK delegācija kopā ar LPR, VARAM un pašvaldību pārstāvjiem iepazinās ar augsto tehnoloģiju uzņēmumu SIA “Ceram Optec” – vienu no pasaules līderiem optiskā stikla šķiedru ražošanā, kas sekmīgi darbojas Latgales SEZ ietvaros.
Tāpat viesi apmeklēja Līvānu stikla un amatniecības centru, kur neformālā diskusijā tika izvērtēta ES fondu pozitīvā ietekme uz reģiona attīstību pēdējo desmit gadu laikā.
DG REGIO pārstāve Linda Sproģe uzteica Līvānu sasniegumus un izteica vēlējumus reģiona izaugsmei, bet VARAM pārstāve Iruma Kravale norādīja – EK vizītes mērķis ir iepazīties ar situāciju pierobežā un plānot turpmākās investīcijas nākamajā ES fondu periodā.
2. jūlijā Daugavpilī, Marka Rotko centrā, notika diskusija par ES ārējo robežreģionu – īpaši Latgales – attīstības vajadzībām. Tajā piedalījās pašvaldību, uzņēmējdarbības, izglītības un NVO pārstāvji. Sarunu vadīja LPR administrācijas vadītāja Iveta Maļina-Tabūne, uzsverot mērķēta ES atbalsta nepieciešamību pierobežai.
Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš aicināja Latgali izcelt kā īpašu attīstības centru ES līmenī. DG REGIO pārstāvis Slavomirs Tokarskis uzsvēra, ka šis ir nozīmīgs brīdis – ES budžeta plānošanas laikā svarīgi uzklausīt vietējos viedokļus, lai risinātu drošības un attīstības izaicinājumus.
LPR Attīstības padomes vadītājs Sergejs Maksimovs atzina – EK klātbūtne reģionā ļauj labāk izprast fondu ietekmi un pielāgot atbalstu Latgales specifikai, lai sekmētu reģiona izaugsmi un dzīves kvalitāti.
INTERREG Centrālās Baltijas programmas vadītāja Merike Niiterpold uzsvēra – diskusijā gūtās atziņas no praktiķiem ir vērtīgas, un programma turpinās atbalstīt sadarbības projektus. Arī VARAM pārstāve Jevgeņija Butņicka norādīja uz sarunas nozīmīgumu, īpaši izceļot izglītības, veselības, uzņēmējdarbības un mobilitātes jautājumus.
Svarīga vizītes daļa bija tikšanās ar uzņēmējiem. Tika uzsvērta vajadzība uzlabot infrastruktūru, piesaistīt investorus un attīstīt darbaspēku. Uzņēmēji akcentēja SEZ nozīmi, kā arī aicināja uz ciešāku sadarbību ar izglītības sektoru.
Vizītes noslēgumā delegācija apmeklēja SIA “Kuprava Industry” – Latgales SEZ uzņēmumu Kupravas ciemā, kas ar zīmolu “Sauna LAB” ražo modernas, videi draudzīgas koka saunas un moduļu ēkas eksportam uz vairāk nekā 20 valstīm. Uzņēmums demonstrē, ka inovācija un kvalitāte var veicināt arī pierobežas reģiona attīstību un konkurētspēju.
Eiropas Komisijas vizīte Latgalē apliecināja lielu ieinteresētību reģiona attīstībā. Tikšanās ar dažādu nozaru pārstāvjiem uzsvēra nepieciešamību pēc mērķēta un lokālajām vajadzībām pielāgota atbalsta pierobežai. Augstu tika novērtēta Interreg programmu nozīme, īpaši infrastruktūras, kultūras un sabiedrisko projektu īstenošanā.
Lai efektīvi risinātu ģeopolitiskos riskus un mazinātu attīstības plaisu, Latgalei nepieciešama īpaša ES investīciju programma ar skaidri iezīmētu finansējumu, kas ātri un elastīgi atbalsta reģiona ekonomiku, infrastruktūru un drošību.


Informāciju sagatavoja Latgales plānošanas reģions