Pirmsskolas izglītības iestādes bērni ārā pavada laiku spēlējoties, ko iespējams apvienot ar lietderīgu prasmju apgūšanu. Mūsdienās daudzi bērni neapzinās, kā notiek dabiskie augu augšanas procesi, redzot produktus tikai lielveikalos. Augi, tāpat kā cilvēki, ir dzīvi, un tiem ir nepieciešamas konkrētas lietas, lai spētu augt un attīstīties – gaisma, ūdens un skābeklis. Kad bērns pats piedalās šajos procesos, saprot darba nozīmīgumu, viņš sāk apzināties darba patieso vērtību, tāpēc Līvānu novada PII “Rūķīši” bērnu vecāki ir apvienojušies un izveidojuši IIG “Bērni – sabiedrības nākotne”, kas tikko realizējusi projektu – augsto dobju izveide Līvānu PII “Rūķīši”.
Līvānu novada PII “Rūķīši”, kas atrodas Rīgas ielā 13 un kuru apmeklē bērni vecumā no 1,5 līdz 5 gadiem, ir ļoti skaista un plaša teritorija, kuru bērni izmanto pastaigām un rotaļām pirms un pēc pusdienlaika. Katrai grupiņai, kas kopā ir 11, ir savs spēļu laukums ar nojumi. Lai bērni paši varētu redzēt augšanas procesu no sēklas līdz gatavam produktam, tika iegādātas un uzstādītas 11 augstās dobes.
Rūpes par savu dobi vai vagu dārzā bērnam var mācīt atbildību, sēšanas un audzēšanas process – pacietību un izpratni par dabas cikliem un laikapstākļiem un to ietekmi uz iestādīto. Augsto dobju izveide ir nozīmīgs solis bērnudārza ikdienas darba attīstībā, kā arī inovācija augsto dobju materiāla izvēlē – dārza mēbeles tika ražotas tepat Latvijā no 100 % pārstrādātiem PET pudeļu korķiem. Tādā veidā tiek atbalstīta mazā uzņēmējdarbība un šobrīd tik aktuālā Recycle kustība.
Ņemot vērā to, ka bērni vēl ir mazi, augsto dobju izvietošana pie katras grupas spēļu laukuma ir izcils risinājums – tā tiks apskatīta katru dienu, dodoties ārā uz savas grupas spēļu laukumu, tādā veidā bērniem mācot ikdienas rūpes par augiem. Bērniem ir vienkāršāk un motivējošāk strādāt ar kaut ko reālu un konkrētu mācīšanās procesā, pašiem ar savu pieredzi iegūstot zināšanas un prasmes.
Projektu īstenoja IIG “Bērni – sabiedrības nākotne”. Projekta programmas ieviesējs ir nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds”. Projektu finansē Līvānu novada pašvaldība.
Projekta koordinatore Līga Aļijeva