Rēzeknē aizvadīts aizsardzības industrijai veltīts hakatons

No 9. līdz 11. maijam Rīgas Tehniskās universitātes Rēzeknes akadēmijā norisinājās aizsardzības industrijas hakatons “EUDIS Defence Hackathon 2025”, kurš vienlaikus notika astoņās valstīs. Hakatona mērķis bija veicināt inovāciju attīstību aizsardzības nozarē, koncentrējoties uz inovatīvu iekārtu un programmatūru risinājumu radīšanu Eiropas, īpaši Austrumu robežas un Ukrainas drošībā.
Hakatons ir Eiropas Komisijas (EK) iniciatīva, kas tiek īstenota EK Aizsardzības inovāciju programmā (EUDIS), un tas norisinājās vienlaikus astoņās valstīs, tostarp pirmo reizi Latvijā. Tas pulcēja inovatorus no Eiropas, Norvēģijas un Ukrainas, lai izstrādātu ātri ieviešamus un pielāgojamus aizsardzības risinājumus. Šī gada virstēma – ātrie risinājumi Ukrainas kaujas laukam. Dalībnieki strādāja pie trim prioritātēm: taktiskā novērošana, kaujas aizsarglīdzekļi un militārā medicīniskā palīdzība.
Pirmo vietu un 5000 eiro naudas balvu ieguva komanda “EchoSentinel”, radot kompaktās akustiskās novērošanas sistēmas prototipu, kas ir īpaši piemērots izmantošanai sarežģītos kaujas apstākļos. Jūnijā komanda pārstāvēs Latviju EUDIS starpvalstu finālā, sacenšoties ar septiņām citām aizsardzības inovācijām. 2. vietu un 3000 eiro ieguva komanda “AiSAT” par satelītbalstītu situācijas apzināšanas platformu, bet 3. vietu un 2000 eiro naudas balvu – komanda “GhostNet”, kas radīja pārnēsājamu un modulāru uzraudzības sistēmu ar LoRa tīklu. Latvijas Republikas Zemessardze savu specbalvu pasniedza komandai “Thunder Point/Pērkonpunkts” par pārnēsājamu atvērtā koda RF sensoru sistēmu, savukārt “MT Defence” specbalvu saņēma komanda “ActionWise” par digitālu platformu, kas vērsta uz civiliedzīvotāju noturības stiprināšanu krīzes situācijās. 

 

Lai gan komandas “Action wise” ideja, ar kuru piedalījās šajā hakatonā, pirmajā brīdī šķietami neatbilst vēlamajam mērķim, tomēr šī piecu sieviešu komanda spēja ne tikai pamatot savas idejas iederību šajā hakatonā, bet arī nopelnīt ievērību un atzinību. Vairāk par savu komandu, dalību hakatonā un “Action wise” ideju stāsta Elīza.

Iepazīstini, lūdzu, ar jūsu komandu!
– Mūsu komandā “Action Wise” esam piecas sievietes, un mums katrai ir sava loma jeb pienākumi – es esmu izglītības eksperte un lietotāju pieredzes dizainere, Līva ir idejas autore un produkta vadītāja, Nadīna ir lietotāju saskarņu (UI) dizainere, viņa ir viens no cilvēkiem, kurš mūsu komandā aktīvi programmē, Agnija ir programmētāja, un viņai ir arī vairāk nekā 15 gadu pieredze mārketingā, Diānai ir kultūras un mākslas fons, bet viņa ir arī juriste, tāpēc viņa komandā palīdz risināt praktiskus jautājumus. Mēs nesen tikāmies citā hakatonā, kurā mūsu komandas izveidotāja Līva meklēja komandas biedrus. Kopš tā brīža esam cītīgi strādājušas, lai turpinātu attīstīt ideju, ar kuru piedalījāmies arī šajā hakatonā. Tā notiek bieži, kad ir izveidojusies ideja vai jaunuzņēmums, kurš vēl tikai strādā pie sava pirmā produkta, ka tas aiziet uz vairākiem hakatoniem vai piedalās citās atbalsta programmās. Pirmajā hakatonā, kurā mēs strādājām pie savas idejas, ieguvām pozitīvu atgriezenisko saiti, tāpēc vēlējāmies turpināt attīstīt to šajā hakatonā, kas norisinājās Rēzeknē.


Kāda ir jūsu ideja, ar kuru piedalījāties “EUDIS Defence Hackathon 2025”?
– Mūsu komandas idejas autore ir Līva un mūsu komandā “Action wise” mēs strādājam pie tā, lai parastajiem iedzīvotājiem, kādas esam arī mēs pašas, būtu iespēja viegli apgūt jaunas zināšanas un prasmes saistībā ar civilo aizsardzību, kas ir ļoti aktuāli mūsdienās dažādu krīžu pārvarēšanā. Labākais veids, kā parūpēties par to, ja notiek kaut kas slikts, ir būt sagatavotam. Ne visiem cilvēkiem ir iespēja pievienoties zemessardzei, tāpēc mēs palīdzam cilvēkiem, kuriem ir interese, nokļūt pie lietotājiem draudzīgas, interaktīvas mācību platformas, lai veidotu civilās aizsardzības prasmes. Cilvēkiem nepietiek tikai ar to, ka tiek izlasīts kāds informatīvs raksts vai buklets, lai gan Latvijā ir pieejams daudz kvalitatīvu materiālu, pēc tam no cilvēkiem neseko reāla darbība. Tāpēc, veidojot šo platformu, mūsu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem apgūt šīs zināšanas mazos, apkopotos veidos, lai mēs katrs varētu pamazām aizraujošā veidā kļūt par sagatavotiem civiliedzīvotājiem. Mūsu tēze ir, ka sagatavojies civiliedzīvotājs krīzes situācijā ir atbalsts savas valsts aizsardzībai. Mēs uzskatām, ka tas ir pamatu pamats – valsts aizsargā savus iedzīvotājus un iedzīvotāji aizsargā savu valsti.


Kā jums veicās šajā hakatonā?
– Prezentējot savu produktu, mēs saņēmām daudz jautājumu un jutām interesi no žūrijas. Jāatzīst, ka konkurence bija ļoti sīva, tāpēc mums bija ļoti patīkams pārsteigums, jo ieguvām “Latvijas Mobilais Telefons” atzinības balvu. Lai gan neesam starp godalgotu vietu ieguvējām, esam guvušas apstiprinājumu, ka arī citi redz mūsu vīzijas potenciālu.


Kas notiks tālāk ar jūsu platformu – vai tā nonāks līdz cilvēkiem?
– Mēs esam apņēmības pilnas joprojām turpināt un mūsu risinājumu īstenot. Šobrīd gatavojamies testēšanai, kas nozīmē, ka mūsu mājaslapā actionwise.eu ir iespējams pieteikties kā topošajam testētājam. Mājaslapā ir iespēja arī apskatīt prototipu. Mēs ar nepacietību un prieku gaidām iespēju turpināt būvēt saturu. Bija liels prieks par šajā hakatonā iegūtajiem jaunajiem kontaktiem, jo tas mums palīdz attīstīt mūsu platformu, sadarboties ar dažādu nozaru profesionāļiem, un virzīties uz ilgtspējīgu izaugsmi.

 

Pirmajā foto - hakatona uzvarētāji komanda “EchoSentinel”, otrajā - LMT Defence pārstāvis Kaspars Pulloks pasniedz balvu komandas “Action wise” pārstāvēm Līvai un Elīzai hakatonā Rēzeknē

 

Gundas Katrīnas Voveres teksts, foto - Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija