Maltā godina Franča Trasuna ielu un prezentē jaunu spēli un 50 latgaliešu citātus

Sagaidot Latgales kongresa dienu, Maltas Bērnu un jauniešu centrā 25. aprīlī notika pasākums “Franča Trasuna ielas stāsti”, kurā izcēlām faktu, ka Malta ir viena no trim vietām Latvijā, kur iela nosaukta Latgales kongresa nozīmīgākās personības vārdā (vēl F. Trasuna iela ir Rēzeknē un Rīgā). Tāpat minētajā pasākumā iepazīstinājām ar diviem jauniem darbiem, kas tapuši latgaliešu rakstu valodas un literatūras zināšanu stiprināšanai.
Skolotāju un papeļu iela
Savu tagadējo nosaukumu Franča Trasuna iela Maltā ieguvusi 1991. gadā (pirms tam bijusi Ļeņina iela (50.–80. gados), vēl agrāk – Parka2 (līdz 1950. gadam). Tāpat izrādījās, ka Maltā ir dzīvojuši savi Trasuni un viņiem piederējis liels zemesgabals (Rozentovas kapsētā atdusas Helēna Trasune (1926–2006) un Staņislavs Trasuns (1907–1982)). Vēl zīmīgs fakts, ka Eleonoras Trasunes mājā Maltā, tagadējā 1. maija ielā 79A īrēja istabiņu un tika arestēta tolaik 11. klases skolniece, vēlākā rakstniece Maltas pagastā dzimusī Veronika Tenča-Goldmane.
Malta 20. gs. 50. gados bija Maltas rajona centrs, un likumsakarīgi, ka te atradās daudz nozīmīgu iestāžu. Vairākas no tām bija arī F. Trasuna ielā: Maizes ceptuve, VEF Maltas filiāle un publiskā pirts. Maltas vēstures muzejs sniedza ieskatu VEF vēsturē un, pasniedzot ziedus, aicināja godināt ilggadējo tā vadītāju Vitāliju Skudru par mūža ieguldījumu Maltas pagasta attīstībā. 
Atmiņu stāstos atklājās, ka tā ir bijusi skaistu papeļu iela un tajā dzīvojuši un dzīvo daudzi skolotāji. Paldies par stāstiem skolotājām: Regīnai Bikovičai, Marijai Kleinai, Inetai Kurmei, Jānim Martinovam. Īpašs paldies Regīnas kundzei par fotogrāfijām un triju paaudžu klātbūšanu pasākumā (attēlā), bet mazmeitai Everitai vēl arī par muzikāli latgalisko noskaņu, zāli iedvesmojot dziedāt “Skaidra volūda” un izpildot vēl divas latgaliešu dziesmas! Vēl jāpiebilst, ka pasākumā mēģinājām telpiski rekonstruēt ielu un Everita naski palīdzēja “likt jumtiņus” – identificēt mājas.
Pateicība pasākuma viesiem: F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” vadītājai Intai Deksnei, kura pastāstīja svarīgākos faktus par viņa dzīvi un darbību, un F. Trasuna fabulu pētniecei Tamārai Tutinai, kura noskaitīja trīs viņa fabulas un aicināja maltiešus lepoties ar savu dzimto vietu, tāpat kā viņa lepojas ar faktu, ka ir sakstagaliete! Iegūto informāciju nostiprināja izglītojošs “Kahoot” tests, ko par šo personību bija sagatavojušas BJC jaunietes.
Pasākuma noslēgumā visi varēja cienāties ar Maltas kulināro rozīnīti “perniku”, kas ir bijis pazīstams jau zirgu pasta stacijas laikā. Tā recepti atjaunoja maltiete Jadviga Okuņeviča, bet praktiski gatavo skolotāja un saimniece Rita Siņavska. Liels paldies visiem!
Spēle “Salikteni sasalīk” 
Jau 2023. gadā kopā ar jauniešiem pulciņā “Volūdu detektivi” izveidojām spēli “Latgalīšu Re[dzi]-Mi[ni]-Do[ri]”. Šogad BJC tapa spēle (kaita) “Salikteni sasalīk” – 50 salikteņi, kas jāizveido no diviem vārdiem/ zīmējumiem. Zīmējumu autores ir trīs talantīgas jaunietes: Agate Barovska, Selīna Svikša un Elizabete Utināne. 
Spēles lietotāju auditoriju palielina fakts, ka salikteņi veidojami arī latviešu literārajā valodā. Spēle ļauj atcerēsieties, kā pareizi rakstāmi vārdi, kā arī uzzināt, ka latgaliešu rakstu valodā daudzi salikteņi jāraksta šķirti! Tāpat jau spēles nosaukumā atgādināts par latgaliešu valodas rozīnīti – atgriezenisko morfēmu -sa- (sasalīk). Spēle būs noderīga gan vārdu apguvē, gan citās aktivitātes, kur var izmantot bildes un vārdus. (Spēli pirmoreiz izmēģinājām 27. aprīlī Silmalas pagasta bibliotēkas pasākumā “Latgalīšu puļcineits”. Viss sanāca abām komandām!) 
Mūsu radošais darbs pagaidām nav pavairots, tikai uzdāvināts tā veidotājām. Ceram uz ieinteresētiem labvēļiem vai atbalstu kādā projektu konkursā!
50 latgaliešu citātu apkopojums 
“Myusejī ir myusūs” – ar šādu moto (Jāņa Klīdzēja vārdiem) tapis vēl viens svarīgs izglītojošs materiāls, kas prezentēts pasākumā BJC un ir žurnālistes Marutas Latkovskas iniciētais izdevums “Ar mani Latgola tai runojās”, kurā apkopota informācija par 50 personībām, kuru darbs un atziņas ir pelnījušas dzīvot pāri laikam. Izdevums ir vērtīgs ar to, ka tajā būtībā pirmoreiz apkopoti citāti no 50 latgaliešu klasiķu publikācijām un oriģināldarbiem, kā arī vairāki viņu grāmatu vāciņi. Savukārt personību dzīves fakti skatīti ar žurnālista acīm, personīgajā saziņā fiksētiem komentāriem un secinājumiem. Šāds apkopojums ir labs ieskats latgaliešu literatūras vēsturē un mudina koncentrēties uz viņu veikumu, nevis biogrāfijas datiem. Izdevums arī ir pavairots vien dažos eksemplāros un tika uzdāvināts Maltas pagasta bibliotēkai. (Ja vēlaties to iegādāties, sazinieties ar M. Latkovsku.) Pateicos M. Latkovskai par iespēju līdzdarboties šī izdevuma tapšanā, tādējādi aizpildot robus latgaliešu literatūras zināšanās. 
Gan salikteņu spēle, gan citātu apkopojums ir mazi pilieni bagātīgajā vārdu krājumā un latgaliešu literātu galerijā. Abi izdevumi ir papildināmi. Kaut tik būtu tālākdarītāji un šo materiālu lietotāji!
 

Skaidrītes Svikšas teksts un foto