Ir noslēdzies konkursa “Laukiem būt!” fināls, ko jau trīspadsmito gadu lauku jauniešu uzņēmējdarbības atbalstam rīkoja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar finanšu institūciju ALTUM.
Konkursā šogad bija iesniegtas 75 biznesa idejas no kurām pusfinālā iekļuva 52 (no Vidzemes – 23, Kurzemes – 11, Zemgales – 10, Latgales – 8), bet par naudas balvām finālā cīnījās 15 idejas. Visvairāk pieteikumu – 32 – šogad saņemti kategorijā “Nelauksaimnieciskā ražošana un pakalpojumi”.
Stāsta LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola: “Varam vien apbrīnot lauku jauniešu degsmi un ideju pārbagātību, kuras nemazinās visu šo 13 gadu laikā! Reģioni noteikti var lepoties ar šādiem cilvēkiem, kurus atbalstot, iegūst kā vietējās kopienas, tā pagasts un novads, kurā jaunietis savu ieceri realizē.”
Jauniešu septiņu minūšu garās biznesa ideju prezentācijas finālā klausījās un vērtēja arī finanšu institūcijas ALTUM Zemgales reģiona vadītājs Armands Alksnis, uzsverot: “Jums jābūt daudzveidīgiem – vai nu redzat, ka paši tiksiet galā, vai saredzat jomu, kas jums kā personībai nav pārāk saistoša, kā uzņēmējam jums jāspēj piesaistīt citi partneri, kas ar to tiks galā, lai jūs virzītos uz savu mērķi.” Savukārt žūrijas pārstāve un SIA “JUNDAS” vadītāja Alma Bērziņa, uzsākot biznesa gaitas, mudināja atcerēties par atalgojumu sev: “Novērtējiet sevi un savu darbu. Nevar būt tā, ka pašizmaksas aprēķinos jūsu darbs neko nav izmaksājis. Un tikai tad, ja pēc sava darba apmaksas izveidojas pārpalikums, tas izmantojams attīstībai.” Žūrijā darbojās arī ZM Lauksaimniecības un lauku attīstības departamenta direktore Biruta Ingiļāvičute, kā arī LLKC Starptautiskās sadarbības un saimniecisko resursu direktors Kaspars Žūriņš un LLKC Ekonomikas nodaļas vadītāja vietniece Linda Siliņa.
Konkursa “Laukiem būt!” fināla uzvarētāji:
* Kategorijā “Lauksaimniecība” 1. vieta – Gunita Vīmere: aveņu, kazeņu stādu audzēšana (Dobeles novada Krimūnu pagasts); Atzinības raksti: Elīna Balode: “Tomātiņš Kaikašos” (Cēsu novads, Vecpiebalga), Iveta Rozalinska: Īstas lauku vistas (Saldus novada Ezeres pagasts), Jurģis Bicāns: Jāzepa mantojums – Eglaines Drava (Jēkabpils novada Krustpils pagasts), Madara Šulce: Ārstniecības augu žāvētava (Saulkrastu novada Sējas pagasts), Santa Gerega-Ģēģere: “DzĪvO Zaļi” (Saulkrastu novada Sējas pagasts).
* Kategorijā “Nelauksaimniecība (ražošana un pakalpojumi)” 1. vieta – Amanda Lutere: AmaNORD: dabas nospiedums dizaina flīzēs (Kuldīgas novada Padures pagasts); Atzinības raksti:
Danils Laus: mobilo auto salona un virsbūves tīrīšanas pakalpojumu nodrošināšana Tukuma novada iedzīvotājiem (Tukuma novads), SIA “ZILITY” (“Baltic Outdoors”): Pārgājiens pa Bērzes upi (Dobeles novada Bērzes pagasts), Hugo Grūbe: Positive Panels (Cēsu novada Raiskuma pagasts), Jolanta Muša: Jolantas Mušas veterinārā privātprakse (Saldus), Monika Sīle: Desertnīca “Pasta Māja” (Ogres novada Suntaži).
* Kategorijā “Pievienotās vērtības radīšana lauksaimniecības produktiem” 1. vieta – Jelizaveta Arbeitere: “Liofilizētas uzkodas – vitamīni visu cauru gadu!” (Aizkraukles novada Klintaines pagasts); Atzinības raksti: Madara Bauere: griezto un spriesto augu audzēšana (Cēsu novada Vecpiebalgas pagasts), Sintija Putene-Cukmace: paipalu audzēšana un to produktu realizēšana (Valmieras novada Rencēnu pagasts).
Konkursa kopējais balvu fonds – 15 000 eiro: 1. vietas ieguvējs saņēma 3000 eiro, dažādas veicināšanas balvas ar kopējo vērtību līdz 6000 eiro piešķirtas vēl vairākiem konkursa dalībniekiem. Pasākums tika īstenots Valsts Kopējā lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) aktivitāšu pasākumā, informē LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Rūtenberga-Bērziņa.
Foto, no kreisās: Gunita Vīmere (aveņu, kazeņu stādu audzēšana), Amanda Lutere (AmaNORD: dabas nospiedums dizaina flīzēs) un Jelizaveta Arbeitere (liofilizētas uzkodas)
Uģa Avota foto