Raiņa mājā Berķenelē atklāta izstāde, kas veltīta goda dvieļiem un to nozīmei latviešu kultūrā. Rīgas latviešu biedrības Folkloras komisija kopā ar biedrību “Mans tautastērps” 2023. gadā aizsāka iniciatīvu, lai apzinātu un izceltu šo tekstiliju stāstus, izgatavošanu un lietošanu ikdienā un dažādos rituālos, īpaši kāzās un Dvieļu dejā.
Mūsdienās dvielis ir sadzīves priekšmets, taču agrāk tas kalpoja ne vien kā praktiska lieta, bet arī kā mājas rota un nozīmīgs simbols ģimenes svētkos. Ikdienas dvieļi tika izmantoti līdz nolietojumam, bet goda dvieļus rūpīgi glabāja un nodeva nākamajām paaudzēm. Tie atspoguļoja darinātāja prasmi, mājas saimnieces rūpes un rotāja goda vietu mājoklī.
Pērn tika rīkota goda dvieļu talka, aicinot cilvēkus atklāt savas mantotās tekstilijas, meklēt tās skapjos, lādēs un šķūņos, kā arī dalīties ar to stāstiem. Biedrība “Mans tautastērps” un lietišķās mākslas studija “Sauldare” aicināja iesaistīties dvieļu mežģīņu tamborēšanā, atjaunojot senos rakstus un radot jaunus darbus. Šīs mežģīnes ir iemūžinātas biedrības kalendārā un rokdarbniecēm paredzētajās kartītēs ar rakstu paraugiem.
Izstādē apskatāmi Folkloras komisijai dāvinātie, no dzimtas mantotie un arī jaunradītie dvieļi, tostarp Raiņa mājas Berķenelē krājumā esošie un vietējo iedzīvotāju pūralādēs glabātie darbi.
Īpašu dvieli izstādei veltījusi Prodes rokdarbniece Aija Upīte. Viņas dvielim ir rūpnieciski austs audums un skaistas, mezglotas mežģīnes, ko darinājusi Aijas krustmāte Velta Mežule. Šis darbs raisa siltas atmiņas par krustmāti, kura, neskatoties uz smago darbu, vadot traktoru un kravas automašīnas, bija izsmalcinātības un skaistuma iedvesmas avots. Viņas darinātie rokdarbi bija smalki un rūpīgi veidoti, ar mežģīnēm rotājot gandrīz katru mājas lietu. Pat aizejot mūžībā, viņas vēlēšanās bija, lai zārku pārklāj smalka mežģīņu sega ar lidojošu putnu siluetiem.
Ikviens tiek aicināts piedalīties goda dvieļu talkā, lai šie vērtīgie priekšmeti nepaliktu putekļos atvilktnēs, bet atgūtu savu vietu un stāstus. Izstāde apmeklētājiem pieejama visu martu.
Foto - Inese Minova