Sestdien, 15. februārī, Krāslavas novada tautas namā Latgales reģiona biškopju starptautiskajā konferencē biškopji, lauksaimnieki un nozares eksperti no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas pārrunās nektāraugu audzēšanas nozīmi biškopībā, bišu barības bāzes uzlabošanas iespējas un monoflorā medus ieguvi, aģentūru LETA informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāvji.
Konferences, kuru organizē Latvijas Biškopības biedrība (LBB) sadarbībā ar LLKC, laikā būs pieejama informācija par nektāraugu audzēšanas un starpkultūru atbalsta programmām, bišu barības bāzes attīstību un tās uzlabošanas pasākumiem, kā arī tiks analizēta dekoratīvo stādījumu un ganību loma nektāraugu audzēšanā. Nozares eksperti dalīsies ar praktiskiem padomiem par bišu saimju sagatavošanu monoflorā medus ieguvei, nektāraugu bruto segumu sastādīšanu un ekonomisko ietekmi, kā arī Lietuvas un Igaunijas biškopju pieredzi nektāraugu audzēšanā.
Biškopis un LBB valdes loceklis Ivars Geiba norāda, ka biškopību ietekmē aizvien nopietnāki izaicinājumi, tostarp bišu populācijas samazināšanās, klimata pārmaiņu ietekme un lauksaimniecības intensifikācija, kas bieži samazina bitēm pieejamo barības bāzi. Tādēļ būtiski ir izmantot nektāraugus, jo to audzēšana palīdz nodrošināt ilgtspējīgu bišu saimju attīstību, piedāvājot ilgstošu un daudzveidīgu nektāra un ziedputekšņu avotu visā sezonā.
Biedrībā skaidro, ka pasaulē arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts bišu ekosistēmas aizsardzībai, un nektāraugu stādījumu attīstīšana atzīta par būtisku risinājumu. Eiropas Savienībā tiek veicināti dažādi atbalsta pasākumi agromežsaimniecības un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, kuros integrēta arī nektāraugu sējumu nozīme. Tādas kultūras kā facēlija, inkarnāta āboliņš, esparsete un sinepes ne tikai palīdz uzlabot bišu barības pieejamību, bet arī veicina augsnes veselību un lauksaimniecības ekosistēmas noturību.
Piektdiena, 04.aprīlis
Vārda dienu svin: Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalds, Herta, Valda