21. decembrī Dagdā ar aktīvāko jauniešu un biedrību godināšanu noslēdzās Krāslavas novada jauniešu projekts “Stay local to grow global” (angļu val. – Palieciet lokāli, lai augtu globāli), ko finansēja Eiropas Savienības programma “Erasmus+” ar 30 000 eiro. To īstenoja Krāslavas novada Dagdas jauniešu iniciatīvu centrs sadarbībā ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru, Krāslavas novada pašvaldību un Visaginas apgabala bibliotēku (Lietuva).
Ar aplausiem un balvām jaunieši un projekta organizatori todien sumināja aktīvo jauniešu biedrību “Dagne” (Dagda, Ūdrīšu un Priežmales pagasts), kā arī biedrību “OrhidejasS” (Ezernieku pagasts), “Laimis Spuorni” (Šķaunes pagasts), “DEVA”(Andrupenes pagasts) un “Skola ar nākotni” (Indras pagasts) komandas. Savukārt jaunieši pateicās projekta vadības grupas dalībniekiem – Dagdas jauniešu iniciatīvu centra jaunatnes lietu speciālistam un projekta vadītājam Aivaram Bačkuram, šī centra vadītājai Ainai Odiņecai un Krāslavas novada jaunatnes lietu speciālistei Juliannai Moisejenokai par izglītojošiem, sporta, sarunu, radošiem un daudziem citiem pasākumiem. Tie rosināja rast domubiedrus, darīt kopā, lai jauniešu dzīve Krāslavas novadā būtu interesanta, atzina jaunieši.
Todien ciemiņš no Lietuvas Marjus Ulozs (Marius Ulozas) stāstīja savu pieredzi darbā ar jaunatni, kā arī notika mobilā darba ar jaunatni metodiskā materiāla, kur uzsvērts darbs ar jauniešiem lauku teritorijās un pierobežā, prezentācija.
Tas ir projekts, ko uzrakstīja un īstenoja jaunieši, savā uzrunā uzsvēra Aivars Bačkurs un iepazīstināja ar projekta norisēm. Vispirms jaunatnes darbinieki Anna Sevastjanova, Ilona Mūrniece, Aivars Bačkurs, Iveta Muravska, Vija Sjadro un Taisija Šangele apmācībās apbruņojās ar teorētiskām un praktiskām zināšanām, kā motivēt un apvienot Krāslavas novadā dzīvojošos vienaudžus un kā organizēt mobilo darbu ar jauniešiem. Tapa interaktīva jauniešu iespēju karte ar vietām, kur darbojas jauniešu biedrības vai bibliotēkas, vai kultūras centri, kas atvērti sadarbībai ar jauniešiem.
Divu gadu laikā projektā “Stay local to grow global” noorganizēts 121 pasākums, kas apvienoja vairāk nekā 850 jauniešus no visiem Krāslavas novada pagastiem un abām pilsētām – Dagdas un Krāslavas. Tās bija sarunas par vārda brīvību un demokrātiju, diskusijas par jauniešu lomu vietējā kopienā, tāpat jaunieši sapulcējās uz apmācībām, velobraucieniem, ekskursijām, galda spēļu vakariem, veselīga dzīvesveida popularizēšanas un citām aktivitātēm. Piemēram, Dagdā notika Jauniešu diena, kas apvienoja visus Krāslavas novada jauniešus, tāpat Krāslavas novada jaunieši iesaistījās Latvijas jaunatnes galvaspilsētas 2024 Līvānu jauniešu pasākumā “Kopums”. Jaunieši brīvprātīgi palīdzēja biedrībai “Dagne” organizēt automīļu saietu Krāslavā (tas šogad pulcēja rekordlielu dalībnieku skaitu – vairāk nekā 700 auto entuziastu). Pirmo reizi jauniešu pasākumi notika arī pagastos, kur pirms tam nenotika regulārs darbs ar jauniešiem. Tāpat ir izveidotas deviņas jaunas jauniešu iniciatīvu kopienas un brīvā laika pavadīšanas jauniešu centrs Krāslavā (tas darbojas katru dienu no plkst. 10.00 līdz 20.00, adrese – Miesnieku iela 1).
Aivars Bačkurs pastāstīja: “Mēs vispirms veicām darba ar jaunatni izpēti Krāslavas novadā (tapa interaktīva iespēju karte), kā arī tika organizēta virtuāla tikšanās ar Lietuvas Visaginas apgabala partneriem. Rezultātā mēs izpratām un izanalizējām, kāds ir reālais darbs ar jaunatni Latvijas un Lietuvas reģionos, kas ir strauji mainījies pēc Administratīvi teritoriālās reformas un Covid-19 uzliesmojuma pasaulē. Projekta aktivitātes bija pakārtotas Visaginas apgabala un Krāslavas novada jaunatnes darbinieku kompetenču izaugsmes pasākumiem, kā arī pieredzes apmaiņai, kas veicināja sadarbību, deva jaunas zināšanas, un tas viss paaugstināja darba ar jaunatni kvalitāti pierobežā. Projekta tiešā mērķa grupa bija seši jaunatnes darbinieki un ar jaunatnes darbu saistītās personas Krāslavas novadā un seši jaunatnes darbinieki un ar jaunatnes darbu saistītās personas Visaginas apgabalā, kā arī Krāslavas novada un Visaginas apgabala lēmumu pieņēmēji. Netiešā mērķa grupa bija Krāslavas novada jaunieši ar ierobežotām iespējām vecuma grupā no 13 līdz 18 gadiem Priežmales, Indras, Šķaunes, Ezernieku, Ūdrīšu un Andrupenes pagastā, kur netiek veikts ikdienas jaunatnes darbs un nav iespēju pilnvērtīgi iesaistīties neformālās izglītības aktivitātēs. Tikmēr Visaginas apgabalā bija iesaistīti jaunieši ar ierobežotām iespējām vecuma grupā no 13 līdz 18 gadiem, kuri brīvo laiku pavada nelabvēlīgās jauniešu pulcēšanās vietās.”
Visaginas apgabalā apmācītie jaunatnes darbinieki, aprobējot ielu mobilā darba ar jaunatni metodi, izveidoja sistemātisku darbu neformālās jauniešu pulcēšanās vietās, un rezultātā mazināsies jauniešu skaits kaitīgo ieradumu riska vietās, kā arī pieaugs jauniešu loks, kuri tiks iesaistīti saturīgās brīvā laika pavadīšanas aktivitātēs, pastāstīja A. Bačkurs.
Tāpat Aivars Bačkurs uzsvēra, ka, pateicoties projekta aktivitātēm, Krāslavas novadā ir ieviesta mobilā darba ar jaunatni sistēma, proti, jaunatnes lietu speciālisti un ar jaunatnes darbu saistītas personas dodas un dosies arī turpmāk uz attālāko pagastu, lai sadarbībā ar biedrībām, bibliotēkas vai kultūras nama darbiniekiem rīkotu jauniešu pasākumus. Viņiem palīdzēs projekta laikā izstrādātais metodiskais materiāls par mobilā darba metodikas pielietošanu pierobežas teritorijā.
Par mobilā darba ar jaunatni ieguvumiem Aivars Bačkurs runā, tiekoties ar vietējiem lēmumu pieņēmējiem un aicinot viņus atbalstīt izveidotās mobilā darba sistēmas uzturēšanu nākotnē, piešķirot pašvaldības budžeta līdzekļus. “Tas sekmētu vienlīdzīgu iespēju visiem Krāslavas novada jauniešiem iesaistīties, mazinātu neformālās jauniešu pulcēšanās vietas ar paaugstinātu kaitīgo ieradumu risku, vairotu saturīga brīvā laika pavadīšanas piedāvājuma pieejamību jauniešiem ar ierobežotām iespējām. Tas viss kopumā ietekmētu jauniešu līdzdalību savas dzīves kvalitātes uzlabošanā.
Paši jaunieši teica, ka ir forši sākt ar mazumiņu un sajusties kā noderīgam ritenim lielajā dzīves mehānismā,” atzina Aivars Bačkurs.
Lai gan projekts “Stay local to grow global” ir noslēdzies, tomēr jauniešu dzīve Krāslavas novadā ar katru jaunu dienu kļūst arvien interesantāka, un tie nav tikai pasākumi, tās ir prāta vētras Krāslavas un Dagdas jauniešu centros, pagastu bibliotēkās un kultūras namos, kā darboties vēl interesantāk, teica Aivars Bačkurs, un aicināja jauniešus iesaistīties ar idejām un brīvprātīgām iniciatīvām.
Sadarbības partnerības KA2 projektu (Līguma numurs -2022-1-LV02-KA210-YOU-000084630) “STAY LOCAL TO GROW GLOBAL” finansē Eiropas Savienība “Erasmus+” programmas ietvaros.
Raksts atspoguļo tikai autora viedokli, un Komisija nav atbildīga par tajā ietvertās informācijas iespējamo lietojumu.
Projekta dalībnieki noslēguma pasākumā Dagdā
Egitas Terēzes Jonānes teksts, publicitātes foto