Preiļu Brīvā skola šogad nosvinējusi savu desmitgadi, un jau astoņus gadus mēs pirmsskolas un pamatizglītības programmas profesionālai un mūsdienīgai attīstībai izmantojam Erasmus+ piedāvātās projektu iespējas.
Visā Latvijā 84 skolas ir ieguvušas Erasmus+ akreditāciju, no tām divas ir Preiļu novadā – Preiļu Brīvā skola un Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija, turklāt mūsu skolā ārzemju mobilitātēs bērni dodas jau 11 un 12 gadu vecumā (5.–6. klase).
Daudzi pedagogi un skolu vadītāji ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā runā par skolēnu motivācijas trūkumu mācīties, piemēram, valodas. Esam sapratuši, ka skolēnu mobilitātes ir lielisks instruments, kā veicināt skolēnu vēlmi izzināt, vairāk iemācīties, sasniegt un apgūt. Fantastiski, ka šādi iegūstam ne tikai motivāciju mācīties, bet arī novērojam milzum lielu izaugsmi katram skolēnam gan akadēmiskajās, gan sociālajās prasmēs. Valodu un citu zināšanu paplašināšana, jaunu kultūru iepazīšana, pašapziņa, neatkarība, patstāvība, drosme, pašorganizācija, spēja uzņemties atbildību, pielāgoties un pieņemt atšķirīgo, grūtību pārvarēšana, starptautisku draudzību veidošana u. c. prasmes gan skolotāji, gan vecāki, gan paši skolēni atzīst kā lielākos ieguvumus līdzās piedzīvojumiem un skaistām atmiņām. Projekta ietvaros šajā mācību gadā mūsu skolas pārstāvji jau ir bijuši Itālijā, Polijā un Francijā, tiek plānotas skolotāju mobilitātes Tallinā, Somijā, kā arī skolēnu mobilitāte Francijā (Parīzē).
Šī gada oktobrī Preiļu Brīvā skola realizēja 5.–6. klases skolēnu mobilitāti, galamērķis – Polijas Montesori Kalnu skola (Montessori Mountain school) Tatru kalnos, kas ir ilggadēji mūsu sadarbības partneri. Preiļu Brīvās skolas dibinātāji – direktore Daiga Koļesņičenko un klases audzinātājs, kā arī vairāku mācību priekšmetu pedagogs Mārtiņš Vilcāns – veica rūpīgu sagatavošanās darbu un devās turp kopā ar skolēniem.
Nedēļa tika pavadīta kopā ar poļu bērniem – gan iekļaujoties viņu mācību procesā (matemātikas, dizaina un tehnoloģiju, vēstures, angļu valodas, mūzikas stundās), gan pārgājienos un izzinošās meistarklasēs dabā kalnos, gan pavadot brīvos brīžus kopā ar viņiem – spēlējot sporta spēles, rotaļas, stāstot par savu skolu, pilsētu, valsti.
Protams, neatņemama projektu sastāvdaļa vienmēr ir vietējās kopienas iepazīšana – valoda, vēsture, kultūra, tradīcijas, ēdiens, arī kulinārijas meistarklase tika gaidīta ar nepacietību. Darbojoties virtuvē, garšojot, palīdzot viens otram, vērojām, cik organiski bērni māca viens otram savu dzimto valodu, cik viegli saprotas un ātri rod kopības sajūtu. Tikām iesaistīti arī vietējās kopienas dzīvē, spilgtākais piedzīvojums – piedalīšanās vietējās mākslinieces vadītajā mākslas meistarklasē. Bijām vieni no galvenajiem viesiem izstādes atklāšanā Živecā (Žiwiec), vēsturiski nozīmīgā un paaudzēs lolotā mākslas galerijā.
Viens no iedvesmojošākajiem un skaistākajiem vakariem, kā atzina bērni, bija Čučiņšanas komētas un pilnmēness vērošana ar kalnu pārgājienu instruktoru un Preiļu Brīvās skolas draugu Adamu Kaliszuk. Adams un Ewa Kaliszuk bija mūsu skolēnu mīļākie pedagogi, kuri iedvesmoja ar dziļām zināšanām, sirsnīgu attieksmi un apbrīnoja mūsu bērnu brīvo angļu sarunvalodu un lielo interesi par vietējo kultūru un dabu.
Piedzīvojumu nedēļu noslēdzām ar pārgājienu Tatru kalnos. Šeit gan lieli, gan mazi starp elpu aizraujošiem dabas skatiem atklājām par sevi ko jaunu, pārvarējām iekšējos un ārējos izaicinājumus, palīdzējām viens otram, saliedējāmies kā komanda vēl vairāk.
Paldies visai Preiļu Brīvās skolas saimei par atbalstu un mūsu vecākiem par uzticību!
Paldies Erasmus+ programmai par šo iespēju īstenot projektu Nr. 2023-1-LV01-KA121-SCH-000139561 “Skolēnu grupas mobilitāte Polijā”!
Preiļu Brīvās skolas direktore Daiga Koļesņičenko
Foto - Preiļu Brīvās skolas skolēni un pedagogi Polijā