Radīta Baltkāju pilskalna vēsturiska ilustrācija

Šogad biedrība “Zaļā krūze”, kas nodarbojas ar dabas un kultūras mantojuma saglabāšanu, izveidojusi Baltkāju pilskalna vektorgrafikas attēlu. Tas attēlo dzīvi pilskalnā agrā dzelzs laikmetā – ar apmetni kalna piekājē un nocietinātu virsotni, kas kalpoja par patvērumu ienaidnieku uzbrukuma gadījumā. Lai gan zīmējums ir mākslinieciska interpretācija, jo koka būves no 1. gadsimta m. ē. nav saglabājušās, tā pamatā izmantoti zinātniskie pētījumi par šī perioda pilskalniem.
Projekta iniciatore Jolanta Bāra skaidro: “Baltkāju pilskalns atrodas netālu no manām mājām, blakus arī Baltkāju mājas, pēc kurām tas nosaukts. Vietējie šo pilskalnu dēvē par Napoleona kalnu, bet apkaimi – par Napoleona laukiem, kas saistīts ar 1812. gada Francijas–Krievijas karu, kad tur atradās franču karaspēka nometne. Tomēr pilskalns ir daudz senāks un bijis apdzīvots gandrīz pirms diviem tūkstošiem gadu. Lai gan mūsdienās tas apkārtējā ainavā īpaši neizceļas, mani vienmēr ir interesējis, kā tas varētu būt izskatījies. Tā radās ideja izveidot ne tikai zīmējumu, bet arī mūsdienās izmantojamu vektorgrafikas attēlu, ko varētu pielietot informācijas stendos, mājaslapās un pat papildinātās realitātes projektos.”
Projekts “Kalkūnes pagasta vēsture – pamats kopienas identitātei” tika īstenots ar Augšdaugavas novada pašvaldības atbalstu. Mākslinieks Agris Liepiņš, kura veidotā Uldevena koka pils rekonstrukcija Lielvārdē jau 30 gadus iedvesmo apmeklētājus, zīmēja sākotnējo attēlu, izmantojot tušu un akvareli. Lai gan informācijas par agrā dzelzs laikmeta pilskalniem ir maz, viņš balstījās uz zināšanām par koka būvēm – tās bija zemē ieraktu stāvkoku konstrukcijas no 12–16 cm diametra kokiem, kā arī pīti žogi un dažādi slieteņi.
Zīmējumu vektorgrafikas formātā pārnesa grafikas dizainers Māris Strautmalis, strādājot ciešā sadarbībā ar arheologu un vēstures zinātņu doktoru Juri Urtānu, kurš sniedza vērtīgus precizējumus. Galarezultātā attēlā redzami pilskalna nocietinājumi, ēkas, cilvēki, mājdzīvnieki – zirgi, suņi, aitas un kazas –, kā arī apkārtējā vide.