Vidēji lielās trušu šķirnes

Turpinām stāstīt par vidēji lielajām trušu šķirnēm. Raksta sākums publicēts 27. septembra un 4. oktobra numurā.
AĻASKAS TRUŠU ŠĶIRNE. Šķirne izveidota ap 1870. gadu Anglijā. Ķermenis – drukns, spēcīgs, muguras līnija – taisna. Mugura un pakaļējā daļa ir noapaļota. Mātītēm raksturīga nedaudz palielināta ādas kroka pakaklē. Galva – īsa, plata, ausis – gaļīgas un labi apmatotas, garuma ziņā harmonē ar ķermeni. Apmatojums ir biezs, vienmērīgs, segkrāsa – melna, spoža; pavilna – tumši zila. Acis ir tumši brūnas, nagi – melnbrūni. Optimālā dzīvmasa – 3–3,5 kg, nedrīkst pārsniegt 4,25 kg. Šķirne ir mazprasīga.
BEĻĢIJAS ZAĶTRUŠA ŠĶIRNE. Tā izveidota ap 1800. gadu Beļģijā, krustojot Flāmu milzi ar Patagonijas trusi. Ķermenis ir proporcionāli veidots, pagarināts, augsti novietots. Mugura ir skaisti izliekta, vēders – “uzrauts”. Krūtis ir platas, izvērstas. Galva – iegareni ovāla, ausis – plānas, stingras, kustīgas, augsti izvietotas virs pakauša, garuma (13–15 cm) ziņā harmonē ar ķermeni. Aste ir gara, stingri pieguļ ķermenim. Priekškājas ir garas, skaistas, taisnas un tur ķermeni zaķa pozā, pakaļkājas – garas un tievas. Apmatojums ir īss, biezs, ar spēcīgu akotu. Segkrāsa ir koša, lapsas sarkanīga, ar melnu noēnojumu. Vaigi, vēders un astes apakša – gaišāki, sīki plankumaini, bet ausīm ir melnas apmales, arī astes augšpuse – melna. Starpkrāsa iesarkana, kontrastē ar pavilnas krāsu. Pavilna – zila. Acis ir gaiši brūnas, nagi – melnbrūni. Optimālā dzīvmasa ir 3,5–4 kg, nedrīkst pārsniegt 4,25 kg. Pašlaik izveidoti Zaķtruši dažādās krāsās – melni, balti, melni ugunīgi. Šiem trušiem nepieciešami plaši sprosti ar pastaigu laukumiem.
PANONAS BALTĀ TRUŠU ŠĶIRNE (White of Pannon). Šķirne izveidota Panonas lauksaimniecības universitātē Kapošvārā Ungārijā, sakrustojot Kalifornijas, Jaunzēlandes baltos trušus un Baltos milžus un pēc tam veicot vēlamo trušu izlasi un mērķtiecīgu pāru atlasi. Šķirne apstiprināta 1997. gadā.
Šie truši ir pilnīgi balti (albīni), ar spēcīgu ķermeņa konstitūciju, labi izteiktiem muskuļiem. Pieaugušu dzīvnieku dzīvmasa – 4,5–5,0 kg; trusēniem piedzimstot, to dzīvmasa ir vidēji 69,6 g, desmit nedēļu vecumā sasniedz 2,31 kg, triju mēnešu vecumā – 3,02 kg. Vid. diennakts piesvars – 36,6 g, trusēnu saglabājamība – 93 %. Vislabākā gaļas kvalitāte un kautiznākums (62,9 %) ir trušiem, kuru dzīvmasa ir 2,8–2,9 kg. Desmit nedēļu vecumā kautiznākums – 58 %.
Panonas baltos trušus var sekmīgi audzēt gan tīršķirnē, gan krustojumos: Kalifornijas trušu mātītes krusto ar Panonas balto trušu tēviņiem, savukārt iegūtās pusasiņu mātītes krusto ar Flandriem (Beļģijas milžiem). Mātīšu vidējā auglība – 8,55 trusēni metienā. Panonas balto trušu šķirne ir ļoti ražīga, auglīga un ātraudzīga. Piemērota turēšanai gan piemājas saimniecībās, gan rūpnieciskās fermās. Pašlaik šķirne plaši izplatīta Polijā, Ungārijā, Ukrainā.


Foto - Panonas baltais trusis  


Tekst un foto - Dzintars Rancāns, zootehniķis
(turpinājums sekos)