Sociālajos tīklos iedzīvotāji dalās ar informāciju par beigtiem zušiem Cirmas ezera krastos. Ludzas novada pašvaldības vides inženieris Aleksandrs Narnickis raksta, ka pašvaldība par to tika informēta jau nedēļu pirms tam. Apsekošanas laikā tika atrasti tikai daži beigti zuši, taču, veicot atkārtotu apsekošanu, 13. augustā tika konstatēti aptuveni 30 beigti zuši ezera krastā vai niedrēs. Pašvaldība ir sazinājusies gan ar Valsts vides dienestu, gan ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR”.
Ir vairākas versijas, kāds varētu būs iemesls zušu bojāejai, taču ieplānots veikt izmeklējumus, nepieciešamās analīzes – pētījumu un noskaidrot patieso šo zivju bojāejas cēloni. Līdzīga situācija ir bijusi 2022. gadā Rāznas ezerā, kur, veicot izmeklējumus zušiem, tika konstatēts herpes vīruss. Par izmeklējuma rezultātiem Cirmas ezerā tiks ziņots, līdzko būs informācija.
Diemžēl zuši dabiski nevar atjaunoties, jo te nenārsto. Zušu populāciju ezerā var uzturēt tikai mākslīgi, ielaižot tajā zivju kāpurus un mazuļus. Mākslīgi zušu mazuļus cilvēks nav iemācījies izaudzēt, un tos var iegūt, tikai veicot stikla zušu zveju pie Eiropas kontinenta krastiem. Zutis, kas no ikriem ir izšķīlies Atlantijas okeāna otrā pusē, ceļo uz Eiropu – pāri visam okeānam ar Golfa straumi. Tad tas ir caurspīdīgs kāpurs, vēl nav izveidojies par pieaugušu zivi, un šādā stadijā tiek saukts par stikla zuti. Ir attīstīta arī stikla zušu zveja, tālāk tos ielaižot iekšējos ūdeņos vai izmantojot audzēšanā akvakultūrā.
Sestdiena, 12.oktobris
Vārda dienu svin: Kira, Valfrīds