Teātra brīvdienas Ludzā iekrāso ikdienu

Izskanējis amatierteātru Brīvdabas izrāžu festivāls “Vazums 2024”, ko organizēja biedrība “KIRA”. Par festivālu tā stāsta savā FB kontā.
“Šogad festivāls notika jau 14. reizi un pulcēja 163 aktierus no 16 kolektīviem. Ludzas novadu pārstāvēja Mērdzenes un Salnavas amatierteātri, Madonas novadu –Dzelzavas teātris, Bauskas novadu - Bauskas TT, Svitenes, Īslīces, Uzvaras teātri un divi kolektīvi no Rundāles. Balvu novadu pārstāvēja Vectilžas, Viļakas un Žīguru teātri, bija ieradies arī Rīgas Tehniskās universitātes teātris, Valmieras novada Matīšu teātris, Dienvidaustrumu Pierobežas a/t “Caurvējš”, kā arī Sabīnes Valijevas iestudētā monoizrāde. Lielākā daļa no šiem kolektīviem “Vazumā” piedalās regulāri, piemēram, RTU studentu teātris “Kamertonis”. Uzvaras kolektīvs ir uzticīgs festivālam visus gadus, bet pirmoreiz šo gaisotni izbaudīja Mērdzenes amatierteātris, Vectilžas kolektīvs, arī Bauskas TT piedalījās pēc ilga pārtraukuma.
Sākot no piektdienas vakara līdz svētdienas pēcpusdienai, skatītājiem bija iespēja baudīt 16 dažādus iestudējumus: gan komēdijas, gan drāmas, gan īslugas, gan vairākcēlienu lugas. Skatītāji, protams, ir festivāla dalībnieki, kuri bauda kolēģu sniegumu, kā arī ludzānieši, kam patīk teātris. Paldies visiem mūsu izturīgajiem skatītājiem! Daži noskatījās visas izrādes. 
Festivālam ir “stabila” žūrija – Latvijas teātra pasaulē atzītas autoritātes: Aina Matīsa, Haralds Ulmanis, Māra Liniņa. Tika vērtēta režija, scenogrāfija, kostīmi, muzikālais noformējums un izrāde kopumā. Katrā izrādē tika atrasta tā īpašā “odziņa”, kas padarīja šo uzvedumu īpašu. Profesionāļi, analizējot darbus, izteica savus ieteikumus, kas turpmāk var palīdzēt režisoriem. Tomēr, kā uzsver festivāla idejas autore un organizētāja Ligita Valijeva, jāatceras, ka amatierteātros darbojas nevis profesionāli aktieri, bet cilvēki, kuri ikdienā strādā pavisam citās profesijās un teātris ir daļa no viņu brīvdienām, vakariem, daļa no viņu dzīves. Tie ir cilvēki, kas paši no sirds darbojas ar prieku un sagādā emocionālu pārdzīvojumu skatītājiem. Ne vienmēr skatītāju un žūrijas vērtējums sakrīt. Ja redzētais skar viņu pārdzīvojumus, liek smieties vai raudāt, ja skatītājs notic tam, kas notiek uz skatuves, viņš nepamana kādas scenogrāfijas vai režijas nepilnības. Prieks par to, ka trīs izrādes (Mērdzenes, Salnavas, Žīguru a/t) notika latgaliski, divas lugas no tām ir salnavietes Annas Dančas darbi.
Protams, festivāls ir domubiedru satikšanās, draudzība, pieredzes apmaiņa, mūsu pilsētas iepazīšana – tie ir skaisti svētki. Tomēr žūrija noteica labākos dažādās nominācijās: 
Labākais aktiera darbs – Ivars Bukovskis Onufrija Kļockas lomā A. Dančas lugā “Pūramolys pučis”, Žīguru a/t;
Labākā aktrise – Kristīne Garkušina izrādē “Brazīļu plantācija”, RTU a/t “Kamertonis”;
Par labāko tika atzīts Rundāles teātra studijas “Savējie” literāri muzikālais uzvedums “Jaunie cilvēki”, režisore Lilita Lauskiniece. Studijā darbojas jaunieši, daļa no viņiem ir Saulaines tehnikuma audzēkņi. “Savējie” saņēma arī Igora Malzuba atsūtīto simpātiju balvu. Igors pats savulaik spēlēja Isnaudas a/t, bet tagad dzīvo ārzemēs.
Režisore Valentīna Kaļāne tika atzīmēta par ražīgāko režijas darbu: festivālā piedalījās trīs viņas iestudētās izrādes.
Par veiksmīgu debiju īpaši tika novērtēts Vectilžas jaunais aktieris Renārs Kaļva, un par savas kultūras saglabāšanu, bagātinot latvisko vidi, - ukraiņu meitene Darja Saņina Rundāles jauniešu kolektīvā.
Režijā augstāko punktu skaitu saņēma četri režisori: Lilita Lauskiniece (Rundāle), Ludmila Stančika (Kamertonis), Valentīna Kaļāne (Žīguri), Ligita Valijeva (Caurvējš).
Labākie teātra kostīmi – a/t “Dadži” no Īslīces A. Siliņa lugā “Aijā žūžu, lāča bērni” (rež. E. Novicka).
Labākā scenogrāfija “Kamertoņa” izrādē “Brazīļu plantācija” (L. Stančika), labākais muzikālais noformējums L. Valijevas izrādē “Dzīve kā deju grīda”.
Emocionāli saviļņojoša bija Sabīnes Valijevas izrāde, kurā savijās Ā. Elksnes dzeja, mūzika un kustības. To augstu novērtēja gan žūrija, gan skatītāji. 
Festivāla izskaņā kopā ar Ligitu Valijevu izdzīvojām patiesas emocijas izrādē “Dzīve kā deju grīda”.
Lai saglabātos svētku noskaņa un viss ritētu raiti, ir daudz sagatavošanas darbu. Organizētāju, biedrības “KIRA” aktīvie palīgi bija brīvprātīgie no Ludzas pilsētas vidusskolas Intas Žeikares vadībā, protams, Ludzas Novadpētniecības muzeja viesmīlīgais un čaklais kolektīvs (vad. Milāna Bule), kas uzņēma festivālu savās mājās. Visām norisēm sekoja un svētku gaitu vadīja Vanda Žulina un Sabīne Valijeva.
Projektu finansiāli atbalstīja Ludzas novads un Valsts kultūrkapitāla fonda “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.


Žūrija un laureāti

 

 Biedrības “KIRA” foto