10. maijā biedrība “Sabiedriskais centrs “Līči”” ar darbu vadītāju Igoru Krotovu, līdzdarbojoties Zemessardzes 35. kājnieku bataljonam komandiera Jāņa Svilpes vadībā, labiekārtoja Lāčplēša kara ordeņa kavaliera Ignata Beča piemiņas vietu Litavniekos, Preiļu pagastā. Projektam “Ignata Beča piemiņas vietas labiekārtošana” Preiļu novada pašvaldības un Līvānu novada pašvaldības mazo grantu projektu konkursā “Iedzīvotāji veido savu vidi – 2024” piešķirts finansiāls atbalsts 700 eiro apmērā.
Litavniekos dzimušais Brīvības cīņu dalībnieks, Latvijas robežu un sabiedriskās kārtības sargs Ignats Bečs (1890–1943) par 1920. gada 2. februāra cīņām pie Augšpils (mūsdienās Višgorodoka Krievijas teritorijā) apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni, 1929. gadā par nopelniem Latvijas valsts dienestā saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni. Pirmās padomju okupācijas laikā 1940. gadā I. Bečs tika apcietināts, 1941. gadā pārsūtīts uz Krasnojarskas apgabala Jeņiseiskas cietumu, kur 1943. gadā miris. Ar Ignata Beča dzimtas atbalstu 1992. gadā Litavniekos viņam tika uzstādīts piemiņas akmens. Pie tā ik gadu Preiļu novada pašvaldība un Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, piedaloties Zemessardzes 35. kājnieku bataljonam, skolām, kaimiņiem un tuviniekiem, 11. novembrī rīko tradicionālo Lāčplēša dienas pasākumu, lai godinātu Latvijas Neatkarības kara dalībniekus un it īpaši vienu no viņiem – Ignatu Beču.
Laikam ritot, bija radusies nepieciešamība uzlabot piemiņas akmenim piegulošās teritorijas stāvokli, tāpēc 2024. gadā biedrība “Sabiedriskais centrs “Līči”” sagatavoja projekta pieteikumu “Viduslatgales pārnovadu fonds” administrētajā projektu konkursā pašvaldības finansiāla atbalsta saņemšanai. Pateicoties saņemtajam finansējumam, 11. maijā tika noņemtas betona plāksnes un bruģis, sagatavota un nolīmeņota pamatne, noliktas vietā plāksnes, apkārt tika uzbērta un nolīdzināta melnzeme, kā arī iestādīti košumkrūmi. Noslēgumā darbu veicēji baudīja biedrības “Sabiedriskais centrs “Līči”” sagādāto zupu un tēju ar pīrāgiem.
Darbu organizēšanā un veikšanā palīdzību un atbalstu sniedza daudzi, tāpēc projekta “Ignata Beča piemiņas vietas labiekārtošana” vadītāja Maruta Plivda lielu paldies saka visiem iesaistītajiem, jo īpaši Zemessardzes 35. kājnieku bataljona vīriem un komandierim Jānim Svilpem par brīvprātīgo darbu, Igoram Krotovam par darbu vadīšanu, Ignata Beča radiniecei Lilitai Livdānei par sadarbību, Lidijai Ceriņai, Jeļenai Puzakai un Marjamejai Kokorītei par sātīgo cienastu, Kristīnei Stašulānei par padomiem apstādījumu veidošanā, kā arī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejam Teklas Bekešas vadībā par informatīvo atbalstu.
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja vēsturniece Ilona Vilcāne
Publicitātes foto