Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) aicina ierobežot pesticīdu lietošanu lauksaimniecībā, aģentūru LETA informēja LĀB pārstāvji.
LĀB Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijā iesniegusi vēstuli, kurā norādīts uz pesticīdu ietekmi uz cilvēka veselību ilgtermiņā, proti, ne tikai esošajām, bet arī nākamajām paaudzēm.
Biedrības pārstāvji atzīmē, ka lauksaimniekiem, kuri plāno izmantot pesticīdus, herbicīdus, insekticīdus un fungicīdus, lauksaimniecības zemju tuvumā dzīvojošie iedzīvotāji rakstiski, kā arī, izmantojot attiecīgās pašvaldības oficiālās informācijas vietnes, būtu jāinformē vismaz vienu nedēļu pirms plānotā līdzekļa lietošanas. Paziņojamajai informācijai būtu jāietver ziņas par dienu, laiku un kādu augu aizsardzības līdzekli plānots izmantot. Pesticīdu lietošana apdzīvotās teritorijās nav pieļaujama, uzsver LĀB.
Biedrība vēstuli nosūtījusi arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Veselības ministrijai, Zemkopības ministrijai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.
LĀB vēstulē norāda uz pēdējiem pētījumiem saistībā ar pesticīdu lietošanu lauksaimniecībā un to ietekmi uz cilvēku veselību. Pesticīdi ir konstatēti iekštelpu putekļos mājās, kuras atrodas līdz 250 metru attālumā no laukiem, kurus apstrādā ar pesticīdiem, neatkarīgi no sezonas. Tādējādi šādā attālumā esošo māju iedzīvotāji tiek pakļauti pastāvīgai pesticīdu ietekmei, kas rada būtiskus ilgtermiņa veselības riskus.
Biedrības pārstāvji arī skaidro, ka pasaulē katru gadu reģistrētas ap 380 miljoniem akūtas saindēšanās ar pesticīdiem, bet no smagām saindēšanās formām katru gadu mirst ap 20 000 cilvēku, no kuriem gandrīz puse ir lauksaimniecībā strādājošie. Pēc LĀB paustā, pesticīdi var izraisīt elpošanas, endokrīnās, reproduktīvās, nervu, imūnās un citu sistēmu bojājumus. Tāpat, ja pesticīdiem pakļauta grūtniece, tad tie var radīt nopietnus veselības draudus vēl nedzimušajam bērnam.
LĀB prezidente Ilze Aizsilniece norāda, ka intensīvo pesticīdu lietošana lauksaimniecībā un pārtikas ražošanā rada risku iegūt onkoloģiskās, autoimūnās, neirodeģenratīvās slimības un citas. Viņa uzskata, ka pesticīdu lietošanas ierobežošana ir būtisks priekšnoteikums Latvijas iedzīvotāju veselības saglabāšanā un nākamo paaudžu veselības nodrošināšanā.
Biedrības pārstāvji uzsver nepieciešamību informēt un izglītot Latvijas iedzīvotājus par pesticīdu ietekmi uz vidi un viņu veselību.
Pirmdiena, 25.novembris
Vārda dienu svin: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne