“Cenu un minimālās algas pieaugums skāris arī pansionātus. No šī gada gandrīz visos pansionātos Latgalē ir paaugstināta uzturēšanās maksa. Arvien vairāk veco ļaužu tuvinieku nevar samaksāt par pansionāta pakalpojumiem, un tas jādara pašvaldībām. Tajā pašā laikā rindas uz dzīvi pansionātos pieaug, un pašvaldības meklē iespējas, kur izvietot savus gados vecos iedzīvotājus,” konstatēts Latvijas Radio žurnālistu sagatavotajā sižetā.
Ludzas novadā ir trīs pansionāti – Ludzā, Malnavā un Zilupē. Gulošajiem pacientiem ir pieejamas arī tā sauktās sociālās gultas Ludzas slimnīcā un bijušās Kārsavas slimnīcas ēkā.
Cenas pansionātos Latgalē ir pieaugušas – Ludzā un Rēzeknē par 100 eiro, bet par 400 eiro Rēzeknes novadā, kur mēneša maksa pansionātā ir jau 1400 eiro.
Jau tagad ir skaidrs, ka pieaugs arī pašvaldības maksājuma apjoms, jo ne katrs varēs apmaksāt tik lielu rēķinu par tuvinieka uzturēšanos pansionātā.
Pēc vakariņām Garbaros esošā pansionāta “Ludza” iemītnieki dodas uz istabiņām. Daži lasa, daži atpūšas. Katram ir savs stāsts. Visbiežāk te nonāk vientuļi cilvēki, kuriem vairs nav ne spēka, ne veselības par sevi parūpēties. Daudziem patīk dzīve pansionātā, kur nav nemaz tik viegli nokļūt.
Katram savs stāsts. 92 gadus vecā Stefānija bija paralizēta, taču, dzīvojot pansionātā, ir atkopusies tiktāl, ka pati var staigāt. Par 82 gadus vecās Jevdokijas uzturēšanos pansionātā maksāt nav kam – vienīgais dēls gājis bojā, palikuši mazbērni, bet tiem pašiem neklājas viegli. Tāpēc par pansionātu viņa maksā 80 % no savas pensijas, bet pārējo apmaksā pašvaldība. Rindā uz dzīvi pansionātā viņa ir gaidījusi divus gadus.
Sociālās aprūpes centra jeb pansionāta “Ludza” vadītāja Regīna Borisova pastāstīja, ka pēdējā laikā pansionātā arvien biežāk nonāk cilvēki no pilsētām un arvien retāk – no viensētām. Gulošajiem nepieciešama īpaša aprūpe, kādu radinieki mājās nevar nodrošināt kaut vai tāpēc, ka atrast kvalificētu aprūpētāju pilsētā praktiski nav iespējams.
Ludzas novadā sociālās aprūpes centrs "Ludza" pakalpojumus īsteno divās vietās – Garbaros un Istalsnā. Šobrīd Garbaros ir 37 klienti un Istalsnā – 49. Garbaros ir četri guloši klienti un Istalsnā – deviņi.
"Daudz ir cilvēku, kas pārvietojas ratiņkrēslā. Pērn mums maksa abās pakalpojuma sniegšanas vietās atšķīrās, bet šogad tā ir izlīdzināta, un tie ir 1095 eiro mēnesī, bet sava novada iedzīvotājiem maksa ir 650 eiro mēnesī," informēja Borisova.
Pansionātā Ludzā par 26 klientiem maksā radinieki vai citas pašvaldības, un par 60 cilvēkiem lielākoties maksā pašvaldība. Rindā uz dzīvi sociālās aprūpes centrā gaida 11 cilvēki, arī citos novada pansionātos brīvu vietu nav.
Pansionātā “Mūsmājas” Kārsavā uzturēšanās maksa vienam cilvēkam no šī gada februāra noteikta 851 eiro apmērā.
Savukārt Rēzeknes valstspilsētas Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns uzskata: “Ja runājam par risinājumiem, tad jāatzīmē, ka līdz šim nebija pieejams nekāds struktūrfondu finansējums pašvaldībām, kas būtu paredzēts tieši veco ļaužu mītņu, pansionātu ēku sakārtošanai. Tas tika darīts tikai par pašvaldības līdzekļiem un iespējām. Otrkārt, vajadzētu padomāt par tā saucamo sociālo gultu izveidošanu veselības aprūpes iestādēs, jo daudzas slimnīcas savulaik tika būvētas un attīstītas par Eiropas Savienības līdzekļiem. Tāds piemērs ir Ludzas slimnīca.”
Pansionāta “Ludza” klienti un personāls pagājušā gada vasarā devās izpētīt Ludzas parku