Ieteikumi, kā mēslot gurķus un tomātus

Pienācīgi pabaroti augi ir izturīgāki pret dažādām slimībām. “Tomāti un sevišķi gurķi aug lieli un ražo vareni, un tiem ir liels barības vielu patēriņš. Tāpēc tie daudz jābaro,” skaidro dārzeņu audzētāja Rita Staško. Vislielākie izēdāji ir gurķi, sevišķi jaunās, modernās šķirnes, kas ražo izcili bagātīgi – pa diviem trim gurķīšiem padusītē. Mazāk ēdelīgas ir tā sauktās vecās šķirnes, piemēram, ‘Dindoņa’, ‘Rodņičok’, taču arī tām vajag izejvielas ražas veidošanai.

Dažkārt mazdārziņu saimnieki kļūdaini uzskata, ka pietiek augus pabarot reizi vienā vai divās nedēļās. Taču ar to ir krietni par maz. Savās siltumnīcās dārzeņu audzētāja gurķiem labumiņu pieliek katrā laistīšanas reizē. Koncentrāciju, protams, nevajag augstu. Ūdenim pielej nedaudz nātru vircas, vistu, trušu vai liellopu mēslu vircu. Tie, kas lieto minerālmēslus, var lietot tos, bet vājas koncentrācijas.

Visiem tomātiem tagad vajadzīgs papildu miglojums ar kalciju, jo augs to ļoti patērē. Nav jāgaida kaut kādi trūkumi uz lapām (krāsu maiņa, rullēšanās), jo tad izlabot situāciju būs grūtāk, augu atkopšanās prasīs ilgāku laiku. Miglo vakarā vai agri no rīta. Apstrādei der, piemēram, Vito Calcium, CalMax. Var arī uz augsnes uzbērt krītu – kā bagātīgu pūdercukura kārtu – un saliet ar ūdeni. Abus veidus var mainīt, šādi papildus dodot augiem vajadzīgo reizi nedēļā. Šis spēcinājums derēs arī gurķiem. Lai noteiktu, cik paēdis ir tomāts, apskata tā lapas galotnē. Ja stāv horizontāli – paralēli zemei, jāsāk augu mēslot. Ja tās pacēlušās vertikāli, augs ziņo, ka ēdamā jau sāk trūkt. Tomātiņam visa kā ir gana, ja lapas ir viegli uz leju. Tad mēslošanu var atlikt. Augus no rīta miglo agri – ap četriem pieciem, lai tie pagūst uzņemt vajadzīgo un nožūt, līdz saule sāk cepināt. Lai lielajā karstumā tomātiem nenobirtu ziedi, tos miglo ar boru saturošiem preparātiem.

Informācija: praktiski.lv