Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Malnavas koledžas ēkas renovētajā pagrabtelpā šajā mācību gadā atklāta jauna lopkopības laboratorija. Jauno aprīkojumu apmācību procesā varēs izmantot dažādu izglītības programmu audzēkņi, un nākotnē te plānota arī mūžizglītības programmu realizēšana.
LLU Malnavas koledžā pirms jaunā mācību gada turpinās darbi pie vides sakārtošanas, toties lopkopības laboratorija, kurā uzstādītas jaunās iekārtas, jau ir nodota ekspluatācijā.
Malnavas koledžas lopkopības pasniedzēja Marlinda Kaša atklāja, ka pagaidām laboratorijā ir tikai jaunākais aprīkojums, bet pavisam drīz uz šejieni pārvietos arī iepriekš iegādātās iekārtas, kas ļaus audzēkņiem realitātē apgūt daudzas lopkopībā izmantojamās tehnoloģijas.
"Mēs šobrīd atrodamies lopkopības un lauksaimniecības mehanizācijas laboratorijā,” M. Kaša atklāj Latvijas Radio žurnālistei Ivetai Čigānei. “Mums ir uzstādītas pilnvērtīgas slaukšanas iekārtas, kur var imitēt slaukšanu, iekārtu sistēmu mazgāšanu. Ir divu dažādu veidu slaukšanas ķekari. Šeit ir arī dažādi skeneri, un šeit pilnvērtīgi varēs apmācīt lopkopības speciālistu par slaukšanas higiēnu, par slaukšanas rutīnu, par vakuuma sistēmas darbību, par ko savukārt varēs runāt mehanizācijas sadaļā, un varēs parādīt, kā reāli darbojas slaukšanas aprāts, kādi ir tā tehniskie parametri," izrādīja M. Kaša.
Viņa uzsvēra, ka patlaban laboratorijā viss ir iekārtots tā, kā tas būtu modernā lopkopības fermā, kur lielākā darba daļa tiek veikta, izmantojot jaunākās tehnoloģijas. Tās tiek lietotas arī sagatavotās lopbarības kvalitātes noteikšanai.
"Mums ir iegādātas arī iekārtas, kas attiecināmas uz ēdināšanas kvalitāti. Ir speciālie sieti, ar kuriem var izvērtēt lopbarības maisījumu kvalitāti, un ļoti svarīgā ierīce, kurai būtu jābūt katram zemniekam – mēslu skalošanas iekārta. Lai cik tas prozaiski skanētu, bet ēdināšanas kvalitāti var noteikti arī pēc tā, ko gotiņa ir apēdusi. Ļoti vērtīga lieta, ar ko mēs arī ceram veicināt apmācības, ir lopbarības paraugu noņemšanas zonde," klāstīja koledžas pārstāve.
Populārākās studiju programmas joprojām ir uzņēmējdarbības speciālists lauksaimniecībā, automehāniķis, lauksaimniecības mehanizācijas tehniķis.
Turklāt šajā mācību gadā koledža piedāvā arī divas jaunas izglītības programmas, stāstīja Malnavas koledžas direktore Sandra Ežmale:
"Jauna izglītības programma, ko mēs piedāvājam, ir "Komerczinības" ar iegūstamo kvalifikāciju komercdarbinieks un agrārā sektora komercdarbinieks. Studentiem piedāvājam 1. līmeņa profesionālo augstāko studiju programmu "Augkopības speciālists". Paralēli notiek arī intensīvs darbs, lai noslēgtu akreditāciju. Ir uzsākti arī būvniecības projekti, lai sagatavotu un sakārtotu mācību vidi, infrastruktūru, lai iegādātos jaunas, modernas iekārtas."
Ežmale uzsvēra, ka pašlaik, sadarbojoties ar LLU, mācību process koledžā tiek padarīts daudz interesantāks un atbilstošāks mūsdienu prasībām lauksaimniecības nozarē. Tāpat audzēkņiem ir iespēja turpināt studijas LLU.
"Sadarbojamies studiju programmu izstrādē, lai, pabeidzot pie mums 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību, tie studiju kursi būtu tā salāgoti, ka pēc tam maksimāli īsākā laikā jaunietis var pāriet studēt LLU un tālāk turpināt studijas maģistrantūrā un doktorantūrā," norādīja S. Ežmale.
Šobrīd dažāda līmeņa programmās Malnavā kopumā mācās vairāk nekā 450 audzēkņu. Koledžas modernizācijai, tostarp arī lopkopības laboratorijas izveidošanai un mācību vides sakārtošanai, valsts piešķīrusi 5,5 miljonus eiro.
Marlinda Kaša izrāda jaunās laboratorijas iekārtas
Ivetas Čigānes foto