Projektā kopumā piedalās ap 60 dalībniekiem no dažādām Latgales mācību iestādēm
J. Soikāna Ludzas mākslas skola jau kopš septembra īsteno projektu par keramiku “Es par tymsu nabāduoju”. Vairākus gadus profesionālajās mākslas izglītības iestādēs izglītojamo skaits keramikas dizaina nodaļās ir samazinājies līdz minimumam. Galvenais no projekta mērķiem – ar Latgales podniecības pamatmateriāla māla starpniecību apvienot kopīgā, kreatīvā un izglītojošā procesā pusaudžus un pieaugušos, aicinot jauniešus apsvērt domu turpmāk apgūt podnieka vai keramiķa profesiju. Projektā kopumā piedalās ap 60 dalībniekiem no dažādām Latgales mācību iestādēm, un jau īstenota lielākā daļa no plānotajām aktivitātēm.
Septembrī aizvadītas četras tiešsaistes tikšanās ar jomas profesionāļiem. Latgales mākslas skolu audzēkņus, pedagogus u.c. interesentus uzrunāja tādi lektori, kā mākslas zinātņu un filoloģijas Ph.D. Uģis Nastevičs, doktorants studiju programmā “Ģeogrāfija”, apakšnozarē “Cilvēka ģeogrāfija” Ivars Matisovs, mākslas maģistrs, mākslinieks, keramiķis Imants Klīdzējs un Japānas mākslinieks – keramiķis Kōiči Maeda. Pasniedzēji, kas noklausījās visu nodarbību ciklu, saņēma apliecinājumu.
Tāpat projekta ietvaros notika aizraujošas meistarklases. Darināti dažādi svečturi no māla, kādam tā bija gaismas māja, pils vai lukturis. Kopumā meistarklases notika piecās Latgales vietās: J. Soikāna Ludzas mākslas skolā pie Ērika Kudļa, Krāslavas amatniecības centrā pie Olgas un Valda Pauliņiem, Daugavpils Māla mākslas centrā pie Unas Guras, Polikarpa Čerņavska keramikas mājā pie Raivo Andersona un pie Maijas Gailumas Rogovkā.
Novembrī, pirms valsts svētkiem, sāksies šo radīto darbu izstāžu ceļš posmā Rogovka – Lūznava – Latgales vēstniecība GORS. Katrā no eksponēšanas vietām izstādes darbi nesīs savu unikālo vēstījumu, kas apliecinās šīs iestādes vērtības un kultūras politiku. Sešdesmit gaismas pilis, mājas vai lukturi kļūs par gaismas sargātājiem un Ziemassvētku dāvanām kādiem šobrīd vēl nezināmiem cilvēkiem.
Projektā piedalās audzēkņi no Špoģu MMS, Ilūkstes MMS, Balvu MS, Viļānu MMS, Zilupes MMS, Kārsavas MMS, RMDV mākslas skolas, Maltas vidusskolas, Maltas Bērnu un jauniešu centra, Līvānu MMS, Saules skolas bērnu mākslas skolas, Bērzpils pamatskolas, Gaigalavas pamatskolas, Preiļu MMS un Krāslavas novada MMS.
Māls kā materiāls uzrunājis arī Ludzas bērnus
Sandras Vorkales foto