Gājputnu pavasara migrācijas laikā pieaug putnu gripas risks

Šonedēļ nelielā mājputnu novietnē Lietuvā konstatēts augsti patogēnās putnu gripas (H5N1) uzliesmojums. Pirms divām nedēļām putnu gripu atklāja arī mājputnu novietnē Igaunijā. Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim ir konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem.

Ņemot vērā gājputnu pavasara migrāciju un ar to saistītos putnu gripas riskus, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina Latvijas mājputnu turētājus stingri ievērot biodrošību un citus noteikumus, lai nepieļautu putnu gripas un citu slimību ievazāšanu novietnē: 1) mājputnu barošana un dzirdināšana jāorganizē mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem; 2) mājputnu novietņu darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, jānodrošina darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā; 3) mājputnu dzirdināšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvēs; 4) lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus un nebrīvē turētus ūdensputnus izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs.

Šajā laikā mājputnus iesaka nelaist ārā brīvi pastaigāties, lai nepieļautu to inficēšanos ar putnu gripu. Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD. Tāpat par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši – ūdensputniem, lūgums ziņot, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 un precīzi aprakstīt putna līķa atrašanās vietu vai nosaukt koordinātes, vai informēt tuvāko PVD pārvaldi. Jāpiebilst, ka laboratoriskai izmeklēšanai uz putnu gripu ir derīgs putna līķis ar galvu un neskartiem iekšējiem orgāniem, tāpēc aicinām ziņot tikai par tādiem savvaļas putniem, kurus nav jau sabojājuši (apgrauzuši, izvazājuši) dzīvnieki vai citi putni. Par laboratoriskai izmeklēšanai nederīgu savvaļas putnu līķu savākšanu un apkārtnes sakopšanu ir atbildīga pašvaldība.

Informācija – pvd.gov.lv.