Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) pētnieki izstrādājuši pirmo mākslīgā intelekta (MI) modeli latgaliešu valodas runas atpazīšanai un uz tā bāzes radījuši transkribēšanas rīku. Tas ir brīvi pieejams gan lietotājiem, gan valodu tehnoloģiju izstrādātājiem.
LU MII Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs Normunds Grūzītis uzsver, ka latgaliešu valoda ir būtiska Latvijas kultūras un nacionālās identitātes daļa, un šis rīks palīdz tās attīstībai digitālajā vidē. Latviešu valodai līdzīgi risinājumi pastāv jau desmit gadus, un tagad arī latgaliešu valoda ieguvusi līdzvērtīgu tehnoloģisko nodrošinājumu.
MI modeļa apmācība tika veikta mēneša laikā, izmantojot Valsts pētījumu programmā “Letonika” un sabiedrisko iniciatīvu “Balsu talka” un “Bolsu tolka” vairāku gadu laikā iegūtos runas datus. Paralēli tam Eiropas Savienības finansētajā izglītības un pētniecības projektā “Valodu tehnoloģiju iniciatīva” tika izveidota tehnoloģiskā bāze valodas modeļu mašīnapmācībai.
Latgaliešu un latviešu valodas MI modeļu apmācībai nepieciešamo runas korpusu izveidē un attīstībā piedalās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, LU Matemātikas un informātikas institūta un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieki, savukārt Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijai bijusi būtiska loma “Balsu talkas” veiksmīgā organizēšanā un īstenošanā.
Latgaliešu valodas transkribēšanas rīks LATE-LTG pieejams tīmekļvietnē ltg.late.ailab.lv, savukārt MI modelis pieejams ar atvērtā pirmkoda licenci. Rīks noderēs teksta diktēšanai, audio un video ierakstu atšifrēšanai, subtitru veidošanai un latgaliešu rakstu valodas apguvei.
Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild laikraksts “Vietējā Latgales Avīze".