Foto: Sandra Leitāne
Dobeles Tautas lietišķās mākslas studijas “Avots” vadītāja Inta Jansone aust sākusi pirms 22 gadiem.
Dobeles novada muzejā ziemas vidū iemirdzējušās vasaras krāsas. Divās telpās iekārtotajai izstādei dots nosaukums “Vasaras vidū”. Mirkli pirms izstādes atklāšanas “Zemgales Ziņas” tur sastop arī Dobeles Tautas lietišķās mākslas studijas “Avots” vadītāju Intu Jansoni. Viņa stāsta, ka “Vasaras vidus” februārī ir tāpēc, ka iepriekšējā izstāde Dobeles novada muzejā bijusi, atzīmējot studijas 50. jubileju, un tai bijis simbolisks nosaukums “No veļiem uz cīruļiem”. “Simboliski tas nozīmē trīs gadalaikus. Veļu laiks – tas ir vēls rudens, caur baltajiem Ziemassvētkiem uz pavasari. Un kas tad paliek? Paliek vasara, kas raksturīga ar košām krāsām,” skaidro I. Jansone.
“Vasaras vidū” – ziemā
Izstādē izliktie darbi šoreiz ir Zemgalei neraksturīgi koši un pilnībā attaisno nosaukumu “Vasaras vidū”. Izstādē apskatāmi audumi, segas, košas zeķes ar Zemgalei raksturīgajiem rozīšu rakstiem un, protams, lakati. Viens no tiem veidots Jāņu nakts krāsās. Daudzos darbos dominē arī ziedu motīvi. Izstādē aplūkojami arī astoņu vecmeistaru darbi.
Studijas “Avots” pirmsākumi meklējami 1969. gadā. Pēc četrpadsmit gadiem čaklo rokdarbnieču pulciņš ieguvis arī Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Dobeles amatniecības tradīcijas joprojām turpina ap piecpadsmit aktīvo dalībnieču, bet studijas sarakstos joprojām ir vecmeistari, kuru darbi šodien jau glabājas Dobeles novada muzeja krājumos.
Kvalitātes latiņa
“Avots” jau 42. gadu nes Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu, kas nav tikai pagodinājums. Tā ir kvalitātes latiņa, kas uzliek pienākumu to noturēt gan dalībniekiem, gan studijas vadītājiem. “Tie nav vienkārši rokdarbi. Es nesaku, ka tas ir kaut kas sliktāks, bet ir jānošķir lietas. Tautas lietišķā māksla ir viena no mūsu tradicionālās kultūras nozarēm. Mēs esam iekļauti arī dziesmu svētku likumā,” uzsver studijas vadītāja.
“Avota” pamats joprojām ir audējas un adītājas, bet ne tikai. “Mums ir arī viena keramiķe. Esam piesaistījuši savam kolektīvam arī jaunu, ļoti talantīgu meistari, kura darina meitu vainagus. Vēl vienu no mūsējām – Dainu Ieviņu – var saukt par multimākslinieci, jo viņa gan auž, gan prot daudz ko citu, bet visvairāk viņa izceļas kā meistare dzijas krāsošanā ar dabas materiāliem,” uzskaita Tautas lietišķās mākslas studijas “Avots” vadītāja. Viņa pati pirmoreiz stellēs iesēdusies pirms 22 gadiem.
Nomainījušās vairākas paaudzes
Studijas pastāvēšanas laikā nomainījušās jau vairākas paaudzes, un dalībnieku skaits kļūst aizvien mazāks. “Tam ir savi objektīvie iemesli, jo visas šīs prasmes, ne tikai aušana un adīšana, bet vispār tas, ko cilvēks dara ar rokām, mūsdienās vairs nav dzīves nepieciešamība. Tāpēc ir aizvien mazāk cilvēku, kuri to gribētu darīt, jo, lai to darītu ar ļoti labu rezultātu, tam jāvelta ļoti daudz laika un pacietības. Jābūt arī patikšanai,” secina I. Jansone.
Studijas dalībnieki regulāri piedalās dažādās izstādēs gan tepat Latvijā, gan ārvalstīs.
Novērtēt Latvijas tautas lietišķās mākslas bagātību Dobeles novada muzejā varēs līdz 24. aprīlim.
Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild laikraksts “Zemgales Ziņas”.