ZEMGALE: Kalnciema muzejs meklē vēstures liecības

 Arī senas fotogrāfijas var kalpot kā izziņas materiāls.

 

Jelgavas novada Kalnciema muzejs aicina ikvienu iesaistīties akcijā, sniedzot materiālus vai informāciju par Kalnciema apkaimi, informē Jelgavas novada pašvaldība. Īpaši muzejs ieinteresēts vēstures liecībās par rūpniecību Kalnciemā un Valgundē laika periodā līdz 1949. gadam, kad apkaimēs darbojās ķieģeļu un kaļķu cepļi, notika kūdras ieguve un dolomīta laušana. Tāpat muzejs aicina sniegt materiālus par Ziemassvētku kaujām un tajās kritušo strēlnieku atceres pasākumiem līdz 1940. gadam un Silenieku brāļu kapiem Tīreļpurvā, kā arī apkopo informāciju par kuģīšiem, liellaivām un citiem peldlīdzekļiem Lielupē posmā no Gātciema līdz Vītoliņiem.
Kalnciema muzejs norāda, ka ir svarīga jebkāda veida iedzīvotāju iesaiste – tie var būt dažāda veida materiāli, informācija par iespējamo atrašanās vietu, dalīšanos ar informāciju par muzeja lūgumu ar līdzcilvēkiem, piemēram, ievietojot paziņojumu sociālajos tīklos.
Jebkura veida iesaiste palīdzēs muzejam papildināt savu kolekciju jeb krājumu, nodrošināt izstādes, ekspozīcijas, publikācijas un lekcijas. Apkopotie materiāli arī ļoti noderētu vēsturniekiem, dzimtu pētniekiem, studentiem un apkaimes iedzīvotājiem dzimtās vietas vēstures izpētē. 
“Zināms, ka daudzas ģimenes, īpaši 20. gadsimta trauksmainajos notikumos, krasi mainījušas dzīvesvietas, tāpēc materiāli par mūsu apkaimi atrodami daudz kur un jo īpaši Jelgavas–Jūrmalas–Rīgas apkārtnē. Turklāt uz tēmām, kas akcentētas šajā uzsaukumā, tas attiecas vēl daudz lielākā mērā, jo ar tām saistītajās kultūrvēstures norisēs un parādībās klātesoši vienmēr bijuši ļaudis no visas Latvijas, piemēram, ķieģeļu, kaļķu un kūdras materiālu ražotnēs Kalnciemā un Valgundē strādājuši cilvēki no visdažādākajām Latvijas vietām (un ne tikai). Arī galvenie uzņēmēji un ražotņu īpašnieki pārsvarā nav bijuši vietējie, bet gan jelgavnieki, rīdzinieki,” skaidro Kalnciema muzeja direktors Dāvis Beitlers. 
Muzejs būs priecīgs par materiālu oriģināliem, taču, ņemot vērā situācijas, tiks izgatavotas materiālu kopijas. “Muzejā visi materiāli tiek glabāti īpašos iepakojumos, kuros nodrošināti krājuma priekšmetiem labvēlīgi apstākļi – stabila temperatūra un mitruma līmenis, lai nodrošinātu to saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Tā ir daudz drošāk, nekā glabāt vērtīgas vēstures liecības mājas arhīvā – arī tāpēc, ka nekad nevaram būt droši, vai paaudzes pēc mums šos materiālus saglabās,” saka D. Beitlers. 
Kalnciema muzejs ir oficiāls muzejs, kuru akreditējusi Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Tā krājumu kā Nacionālā muzeju krājuma daļu aizsargā valsts. Muzeja ekspozīcijas apskatāmas Valgundes pagasta Tīreļos bibliotēkas darba laikā. 
 

 

 

 

 

Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild laikraksts “Zemgales Ziņas”.