Līdz pašvaldību vēlēšanām, kas notiks nākamā gada 7. jūnijā, palicis vien nedaudz vairāk kā pusgads. Ar pašvaldību vēlēšanām 2025. gadā vēlēšanu rīkošanā tiks ieviesti būtiski jaunumi, tāpēc Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) rīkoja piecus izglītojošos seminārus vietvaru vēlēšanu komisiju darbiniekiem. 17. decembrī seminārs notika Jelgavā. Tajā piedalījās Jelgavas valstspilsētas, Jelgavas novada, Dobeles novada, kā arī Tukuma, Bauskas, Mārupes un Olaines novada vēlēšanu komisiju pārstāvji.
Viena no galvenajām izmaiņām, kas skars vēlētājus, ir vēlēšanu zīmes. Turpmāk, ja iedzīvotājs vēlēsies kādu no izvēlētā saraksta izcelt, par “+” un “–” varēs aizmirst. CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte deputātu izcelšanu vai, tieši pretēji, svītrošanu no saraksta salīdzina ar luksoforu: “Tagad vēlēšanu biļetenā skaidri norādīti divi stabiņi. Viens ir zaļā krāsā – man patīk, uz priekšu –, bet otrs sarkanā krāsā – nē, man nepatīk. Es teiktu, ka vēlētājam būs daudz vieglāk.” Turklāt, ja, kādam būs “roka paslīdējusi” un tāpat kā agrāk, vēloties kādu kandidātu izsvītrot, vārdam un uzvārdam būs pārvilkta svītra, biļetens joprojām būs derīgs. K. Saulīte gan norāda, ka tādā gadījumā kandidāts tomēr paliks sarakstā: “Biļetens jebkurā gadījumā būs derīgs. Ja pārvilkta svītra pār vārdu un uzvārdu, bet nav iekrāsots “pret” jeb sarkanais stabiņš, tad tas neskaitīsies kā svītrojums. Tad būs vienkārši nobalsots par sarakstu.”
Jelgavas valstspilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Jānis Dēvics piekrīt CVK priekšsēdētājai, ka jaunā sistēma ir vienkāršāka, tomēr, viņaprāt, darāmā vēl esot daudz: “Jāmēģina to pastāstīt visiem, lai visiem būtu saprotams, jo pieraduši mēs esam pie vecās sistēmas. Tur mazāk bija pārpratumu, kaut gan arī gadījās, bet te jau tikai divi varianti “par” vai “pret” un vienalga, vai aizkrāso vai liec krustiņu vai svītriņu.''
Seminārā pašvaldību pārstāvji tika informēti arī par iespēju veidot izbraukuma vēlēšanu iecirkņus, īpaši vietās, kur nobalsojuši mazāk nekā simts vēlētāji. Kā semināra dalībniekiem norādīja CVK administrācijas vadītāja Eva Upīte, piemēram, Zemgalē, Dobeles novada Ukru pagastā, iepriekšējā balsošanā 26 stundās vēlēšanu iecirknī ieradušies vien 11 vēlētāju. Izbraukuma vēlēšanu iecirknis, līdzīgi kā autoveikals, ieradīsies iepriekš izziņotā vietā un laikā. Pašvaldību vēlēšanās izbraukuma iecirkņa izveide esot vietvaras izvēle. Tāpat varēs veidot dalītos iecirkņus, kad viena iecirkņa darbs tiks nodrošināts divās adresēs, lai iecirknis vēlētājam būtu pēc iespējas tuvāk.
Atvieglots darbs būšot arī vēlēšanu komisijām, īpaši lielajos pilsētu iecirkņos, jo biļetenus jeb vēlēšanu zīmes varēs skenēt. Vienā reizē skeneris spēj nolasīt pat 100 biļetenu. Turklāt skeneris nolasa tikai tās atzīmes, kas veiktas sarkanajos vai zaļajos lauciņos. Tādējādi vēlēšanu rezultāti varētu būt zināmi ātrāk. Uzrunātie vēlēšanu komisiju pārstāvji gan par to nav tik pārliecināti. Visskeptiskākais ir Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Gailis: “Varētu būt, ka nebūs ātrāk, jo neviena no lielajām datorsistēmām nekad nav “aizgājusi” tā uzreiz. Nu var jau, protams, brīnums notikt.” Savukārt Jelgavas valstspilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs J. Dēvics saka, ka x stundai jau vienmēr paliek vecā labā manuālā balsu skaitīšana. CVK priekšsēdētāja K. Saulīte nepiekrīt, ka ikvienai sistēmai vajadzētu ieskriešanās laiku. Jāpiebilst, ka visiem vēlēšanu iecirkņiem būs iegādāti vienādi jauni skeneri, kas pēc tam paliks pašvaldībām ar piebildi, ka tos drīkst izmantot tikai vēlēšanām.
Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild laikraksts “Zemgales Ziņas”.