Foto: Māra Multiņa
Biedrība “Līksnas muižas kapela” kopā ar Līksnas pagasta bibliotēku un aktīvo sieviešu apvienību “Saules taka” jau sesto gadu novembrī piemin poļu nacionālo varoni Emīliju Plāteri, kura dzīvojusi Līksnas muižā. Šogad īpaša uzmanība tika veltīta unikāliem koka svečturiem, kas pagājušā gadsimta sākumā darināti kokgriezēja Augusta Heidera (Heidertēva) darbnīcā.
Heiders, dzimis 1875. gadā Ķegumā, bija pašmācīts kokgriezējs, kurš radīja dažādus ornamentētus izstrādājumus no viena koka gabala. Viņa darbi guvuši apbalvojumus, un svečturi, sākotnēji pasūtīti goda ceremonijām, caur paaudzēm nonāca Skaidrītes Bogdānovas mājās Līksnā, taču Skaidrīte nolēma tos nodot Līksnas muižas kapelai.
Koka lietu restaurators Aigars Pilenieks, kādā Līksnas pasākumu fotogrāfijā pamanījis svečturus, iedrošināja rakstīt projektu to atjaunošanai. Tika piesaistīts finansējums – biedrība “Līksnas muižas kapela” rakstīja projektu Valsts kultūrkapitāla fondam konkursā “Kultūras mantojuma programma”, iegūstot finansējumu svečturu restaurācijai 1000 eiro apmērā. Atlikušo summu, kas bija nepieciešama pilnīgai svečturu restaurēšanai, nodrošināja Augšdaugavas novada pašvaldība ar finansējumu, kas katru gadu tiek piešķirts biedrību iniciatīvu īstenošanai.
Katrs svečturis darināts no viena koka gabala, tikai tulpītes, kur ieliek sveci, ir virpotas. Svečturis veidots kā žuburains koks, to rotā Austras koka zīme, Māras līkloča zīme un citi latviešu ornamenti. Svečturi restauratora rokās nonākuši diezgan bēdīgā stāvoklī, laika zobs un sveču liesmas tos nebija saudzējuši, bet meistars brīnišķīgi paveicis savu darbu un atjaunojis šīs relikvijas.
Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild laikraksts “Vietējā Latgales Avīze".