Publicitātes foto
Arhitekte Ilze Ratniece un Daugavpils cietokšņa un muzeja pārvaldes vadītājs Artjoms Mahļins saņem balvu par vides pieejamību kultūras objektā
5. novembrī norisinājās forums “Kultūras mantojuma pieejamība – mīti un realitāte”, un tā ietvaros tika pasniegtas vides pieejamības balvas kultūras objektiem septiņās nominācijās. Nominācijā “Leģendas bez barjerām” balvu ieguva Daugavpils cietoksnis.
Apvienība “Apeirons” šogad īstenoja projektu “Kultūrvēsturiskais mantojums visiem”. Apmācīti brīvprātīgie apsekoja 180 valsts nozīmes aizsardzībā esošus arhitektūras objektus, un foruma “Kultūras mantojuma pieejamība – mīti un realitāte” laikā iepazīstināja plašāku auditoriju ar projekta rezultātiem, kā arī sumināja kultūras objektus ar labākajiem vides pieejamības risinājumiem.
Apvienības “Apeirons” pārstāvji, apmeklējot cietoksni kā parasti tūristi un bez iepriekšēja brīdinājuma, novērtēja tā pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Daugavpils cietokšņa un muzeja pārvaldes vadītājs Artjoms Mahļins uzsver, ka, atjaunojot šos objektus, viņi tiešām lielu vērību ir pievērsuši tam, lai tie būtu pieejami ikvienam.
Arhitekte Ilze Ratniece, kura strādājusi pie vairāku cietokšņa objektu projektēšanas, uzsver, ka foruma “Kultūras mantojuma pieejamība – mīti un realitāte” laikā saņemtas jaunas idejas, īpaši attiecībā uz pieejamību cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem: “Forums deva jaunas idejas par vides pieejamību Daugavpils cietoksnī cilvēkiem ar redzes traucējumiem, dzirdes traucējumiem, ar kurām es noteikti padalīšos.” Viņa piebilst, ka būvniecības posmā parādījās neparedzēti izaicinājumi, piemēram, grīdas līmeņu un augstuma atzīmju atšķirības, kas lika pārdomāt pieejamības risinājumus no jauna, bet uzsver, ka ar domes atbalstu viss ir paveicams.
Daugavpils cietoksnī pieejamība ir prioritāte, lai gan A. Mahļins atzīst, ka ne visus objektus iespējams pielāgot visiem apmeklētājiem. Viņš norāda, ka cietokšņa dārza atjaunošanas procesā tiek domāts par ērtībām ikvienam apmeklētājam, arī ieviešot īpašu apgaismojuma sistēmu, kas neradīs diskomfortu sikspārņiem, kas tur mīt.
Forumu “Kultūras mantojuma pieejamība – mīti un realitāte” organizēja apvienība “Apeirons” sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, Rīgas domi un Eiropas pieejamības resursu centru “Accessible EU”. Balvas tika pasniegtas šādās nominācijās: “Leģendas bez barjerām” – Daugavpils cietoksnis, “Aicinājums” – Liepājas 17.–19. gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”, “Uzdrīkstēšanās” – muzejs “De Woldemer”, “Laikmeta tilts” – Dobeles Livonijas ordeņa pils, “Par spīti visam” – ēku ansamblis “Trīs brāļi”, “Voldemāra Lapas speciālbalva” – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, “Cepuri nost” – Kafijas namiņš “Ie-pauzē”.
Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild laikraksts “Vietējā Latgales Avīze".