ZEMGALE: Ozolnieku mežaparkā bez saskaņošanas nevar celt teltis

Jelgavas novada dome 26. jūnija sēdē apstiprinājusi Ozolnieku mežaparka apsaimniekošanas saistošos noteikumus, informē pašvaldība. 
Dokumentā noteiktas Ozolnieku mežaparka teritorijas robežas un zonējums, nosacījumi mežaparka teritorijas estētisko, ainavisko un kultūrvēsturisko elementu saglabāšanai, tai skaitā aizsardzības nosacījumi sastopamo aizsargājamo vērtību saglabāšanai. 
Mežaparks pārsvarā sastāv no meža teritorijas, kura kopējā platība ir 69,3989 hektāri un teritorija sadalīta divos izmantošanas veidos – labiekārtota publiska ārtelpa un publiska ārtelpa bez labiekārtojuma. Pirmais izmantošanas veids sastāv no A un C zonas, kuru veido labiekārtoti sporta laukumi, pastaigu takas un speciāli ierīkotas trases. Otrajā izmantošanas veidā ietilpst B zona, kurā nav atļauti, piemēram, izklaides un tirdzniecības pasākumi. 
Noteikumos iekļauti arī aizsardzības nosacījumi mežaparkā sastopamo aizsargājamo vērtību saglabāšanai. Zināms, ka mežaparkā sastopami aizsargājamie biotopi un sugu dzīvotne: viens dižkoks – Druvenieku priede, čemurziežu dižtauriņš, dabiski boreāli un citi aizsargājami biotopi. 
Saistošajos noteikumos iekļauts punkts, kas mežaparka teritorijā aizliedz kurināt ugunskurus un bez iepriekšējas saskaņošanas ar pašvaldību celt teltis un citas pagaidu rakstura celtnes. Tas attiecas arī uz transportlīdzekļu izmantošanu, izņemot ar Jelgavas novada pašvaldības atļaujām un operatīvo transportu ar ieslēgtu bākuguni, kas nodrošina dienestu funkcijas.
Uzturoties mežaparkā, aizliegts bojāt meža augsni un meža infrastruktūru, piesārņot mežu ar atkritumiem, postīt putnu ligzdas un skudru pūžņus un citādi kaitēt meža augiem un dzīvniekiem. 
Saistošo noteikumu projekts “Ozolnieku mežaparka teritorijas apsaimniekošanas noteikumi” no 3. līdz 17. maijam bija publicēts pašvaldības oficiālajā tīmekļa vietnē sabiedrības viedokļa noskaidrošanai. Iedzīvotāji viedokļi vai ierosinājumi meža apsaimniekošanas plānam netika saņemti. 
Jelgavas novadā līdzās Ozolnieku mežaparkam ir arī vairāki muižu parki, kas izveidoti līdzās muižu apbūvēm – Elejā, Vircavā, Vilcē, Zaļeniekos, Jaunsvirlaukā un Lielplatonē. Parks no mežaparka atšķiras ar to, ka tas ir sabiedriskas vai kultūrvēsturiskas nozīmes dabas objekts, kurā ir dabas elementu, būvju un mazo arhitektūras formu daudzveidība un īpaši veidota infrastruktūra. Parku par mežu neuzskata, skaidro pašvaldība.

 

Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild laikraksts “Zemgales Ziņas”.