Lauksaimniekiem videokonference par kūdraugsnes izplatības novērtēšanu

31. augustā tiešsaistē no plkst. 11.00 līdz 13.00 platformā Zoom un tīmekļvietnēs Facebook un Youtube notiks videokonference par tālizpētes metožu izmantošanu augsnes kartēšanā. Konference “Kūdraugsnes izplatības novērtēšana – modelēšana, tālizpēte un mašīnmācīšanās” norisināsies latviešu un angļu valodā. Piedalīties konferencē var ikviens interesents, iepriekš piereģistrējoties mājaslapā zm.gov.lv.

Jau otro gadu Latvijā norisinās vērienīga lauksaimniecības augsnes izpēte. Iepriekšējā lauksaimniecības augsnes izpēte Latvijā tika veikta pirms apmēram 40 gadiem, un dati par augsni bieži vien ir novecojuši vai fragmentēti. Projekta budžets ir 1,83 miljoni eiro, ko veido Norvēģijas piešķirtais 1,56 miljonu eiro grantu finansējums un 0,27 miljonu eiro nacionālais līdzfinansējums.

Aizritējušo desmitgažu laikā ir mainījušās augsnes izpētes metodes, tajā skaitā augsnes izpētes procesā mūsdienās arvien plašāk izmanto dažādus digitālo tehnoloģiju piedāvātos risinājumus. Norvēģijas finanšu instrumenta projektā “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā” (E2SOILAGRI) veiktajā Latvijas kūdraugsnes izpētē ir izmantota gan augsnes izplatības kartēšana klasiskajā veidā – kartēšana lauka apstākļos, gan arī tālizpēte un mašīnskaitļošana, kas ļauj iegūt datus par augsni ātrāk, kā arī laika un cilvēkresursu ziņā izdevīgāk.

Tādēļ jau pašlaik iegūtie Latvijas kūdraugsnes izpētes rezultāti sniedz vērtīgu informāciju visām ar lauksaimniecību saistītajām mērķa grupām un pilnveido informāciju par lauksaimniecībā izmantojamo augsni.

Pateicoties daudzajiem sadarbības partneriem Latvijā, Norvēģijā un vairākās ES valstīs, konferencē varēs diskutēt par pētījumiem un pieredzi tālizpētes metožu lietojumā, salīdzināt klasiskās un digitālās iespējas augsnes izpētē, vērtēt ar digitālajām metodēm iegūto datu ticamību, precizitāti un izmantošanu, kā arī spriest par abu metožu līdzāspastāvēšanu un sadarbību. Vienlaikus tā ir iespēja dalīties informācijā starp sabiedrību un pētniecību, nodrošinot plašāku dialogu sabiedrībā kopumā.