Apkopojot datus 3. Latvijas ligzdojošo putnu atlantam, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina iedzīvotājus iesaistīties tam paredzēto datu vākšanas procesā, iesūtot ornitologiem pašu veiktus putnu balsu audioierakstus piecu minūšu garumā. Īpaši gaida audioierakstus no viensētām un attālākām Latvijas vietām.
Vērtīgākie ieraksti ir pirmajās četrās stundās pēc saullēkta vai divās stundās pirms saulrieta. Ierakstus vēlams atkārtot ik pēc divām nedēļām arī tajā pašā vietā, jo dziedošo putnu daudzveidība katru reizi atšķirsies.
“Mēs iegūtos datus izmantosim vērienīgā piecu gadu projektā, kura mērķis ir konstatēt izplatību visām pie mums ligzdojošām putnu sugām, savukārt audiopiecminūtes iesūtītājs uzzinās, kādas putnu sugas ir saklausāmas viņa ierakstā, tādējādi uzzinot kādas putnu sugas dzīvo apkārtnē,” skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Andris Dekants, kurš pašreiz apkopo datus 3. Latvijas ligzdojošo putnu atlantam (2020–2024). “Putnu balsu ierakstīšanas procesā aizraujošs var izvērsties arī putnu balsu atpazīšanas uzdevums, ja izmanto šopavasar iznākušo Putnu noteicēju. Tajā ir latviskoti ne tikai Eiropas putnu sugu nosaukumi un apraksti, bet arī to saucieni.”
Lai ieraksts būtu veiksmīgs, ieteicams pievērst uzmanību vairākiem aspektiem. Pirmkārt, svarīgs ir klusums. Ieteicams ierakstam izvēlies vietu, kur ir maz cilvēka radīto trokšņu un dabas skaņu (vējš, ūdens šalkoņa u.c.), bet kur labāk sadzirdami paši putni. Ieraksta veicējam arī jāuzvedas klusi. Otrkārt, jāizvēlas vieta, kur dzied putni. Vislabākās ir tās vietas, kur robežojas vismaz divi biotopi, piemēram, mežmala (mežs un pļava), viensēta (viensēta un lauks), niedrājs pie ezera (ezers un lauks/ mežs). Jāizvairās no vietas, kur ļoti skaļi dzied viens putns, bet citus vairs nedzird. Treškārt, noteikti jānorāda precīzs punkts kartē (piemēram, koordinātas) vai precīza adrese, kur ieraksts veikts, lai audiodarbam būtu vērtība ornitologu darbā. Ceturtkārt, jānorāda precīzs datums un diennakts laiks (no plkst. līdz plkst.), kad ieraksts ir veikts. Ieraksts jāveic aptuveni piecu minūšu garumā.
Līdz pat šī gada jūnija beigām audioieraksti jāiesūta uz e-pasta adresi atlants@lob.lv, vēstules tēmas laukā norādot “Audiopiecminūte”. Atbildi, kurā būs uzskaitītas visas ierakstā dzirdamās putnu sugas, ikviens iesūtītājs saņems individuāli e-pastā, noslēdzoties aktīvajai putnu sezonai, kad šie dati būs apkopoti. Turklāt aktīvākie dalībnieki saņems pateicības veltes. Par putniem vairāk varat lasīt biedrības mājaslapā lob.lv.