Programma skolēniem par gājputnu novērojumiem

Skolēnus visā Latvijā aicina iesaistīties starptautiskā programmā “Dzīvais pavasaris” un ziņot par gājputnu atgriešanos. “Dzīvais pavasaris” ir starptautiska iniciatīva, kuras mērķis ir rosināt bērnos interesi par putniem un to aizsardzību, ļaujot piedzīvot putnu migrācijas burvību pašu acīm. Tas ir aicinājums bērniem, viņu ģimenēm, draugiem, skolotājiem vairāk nekā 50 valstīs Eiropā, Āzijā un Āfrikā ziņot par septiņām gājputnu sugu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, bišu dzeņa, krastu čurkstes un smilšu tārtiņa – novērojumiem. Programmas 2022. gada tēma ir sabiedriskā zinātne.

“Putnu novērojumi, kurus reģistrē brīvprātīgie, palīdz apzināt putnu skaita pārmaiņas, saprast, kuras sugas ir apdraudētas un kurā brīdī ir nepieciešams domāt par papildu aizsardzību tām. Novērojumi, kuri tiek apkopoti Latvijā, ir nozīmīgs datu kopums ne tikai vietējiem, bet arī starptautiskiem pētījumiem. Novērojumu veikšanā var iesaistīties arī pavisam jaunie putnu vērotāji – skolēni –, piemēram, reģistrējot labi atpazīstamā baltā stārķa novērojumus savā apkaimē,” stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Dr. biol. Viesturs Ķerus.

Sabiedriskā zinātne ir izpēte, ko veic jebkurš brīvprātīgais. Brīvprātīgo līdzdalība lielos pētnieciskos projektos ir īpaši svarīga gadījumos, kad ir jāievāc dati no visas valsts vai pat no visas pasaules. Šajos gadījumos ne vienmēr pietiek ar kvalificētiem zinātniekiem, līdz ar to liela nozīme ir brīvprātīgajiem aktīvistiem. Turklāt ne vienmēr brīvprātīgajam, kas vēlas sniegt savu ieguldījumu sabiedriskajā zinātnē, ir jābūt ekspertam kādā jomā. Nereti pietiek ar vienkāršu uzdevumu izpildi, piemēram, novērot putnus savā dārzā vai pagalmā un ziņot par tiem.

Veicot putnu novērojumus, ir svarīgi būt precīziem, fiksējot novērojuma vietu, laiku, putnu sugu un to skaitu, taču tikpat svarīgi ir arī netraucēt savvaļas dzīvniekus, netramdot tos, īpaši putnu ligzdošanas laikā. Jo precīzāks ir novērojums, jo vērtīgāks tas ir ornitoloģiskiem pētījumiem. Vērtīgs palīgs putnu vērotājiem būs nupat pirmo reizi latviešu valodā izdotā ilustrācijām bagātā putnu vērošanas rokasgrāmata “Putnu noteicējs” (Jāņa Sēta, 2022), kas ļauj iepazīt visas Eiropā novērojamās putnu sugas.

Nejauši putnu novērojumi var palīdzēt pētniekiem uzzināt par būtiskiem faktiem. Piemēram, 2021. gadā divi vietējie iedzīvotāji Borneo lietus mežā pamanīja nezināmu putnu sugu un nofotografēja to, nosūtot vietējai putnu vērotāju grupai. Vēlāk izrādījās, ka fotogrāfijā iemūžinātā putna suga ir Malacocincla perspicillata, kura jau 172 gadus tika uzskatīta par izzudušu.

Lai palīdzētu apzināt pārmaiņas gājputnu populācijās, bērni un jaunieši aicināti reģistrēt savus gājputnu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, krastu čurkstes –  novērojumus starptautiskās programmas “Dzīvais pavasaris” vietnē springalive.net/lv, vēstot arī pārējo valstu dalībniekiem par to, cik un kādi gājputni un kuros novados novēroti Latvijā. Savukārt pārējo putnu sugu novērojumus, neatkarīgi no gadalaika, ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.

Projektu 12. gadu koordinē starptautiskā dabas aizsardzības organizāciju savienība “BirdLife International”, ko Latvijā pārstāv Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Plašāka informācija biedrības mājaslapā lob.lv vai tīmekļvietnē springalive.net.