Meža īpašniekiem jāapseko savi meža īpašumi un, ja tas nepieciešams, laikus jāveic sakopšanas darbi. Ir veikti grozījumi “Noteikumos par meža aizsardzības pasākumiem un ārkārtējās situācijas izsludināšanu mežā”, kas ir saistoši ikvienam meža īpašniekam.
Aizvadītā rudens un ziemas laika apstākļi nav bijuši labvēlīgi mežam, radot sniega un vēja postījumus. Īpaši bīstamas meža veselībai ir izgāztās un lauztās pieaugušās egles, kas var izraisīt bīstamā kaitēkļa – egļu astoņzobu mizgrauža – masveida savairošanos. Mežā atstātajās nolauztajās un vēja izgāztajās resnu dimensiju zaļajās eglēs mizgrauži var veidot savu attīstības vietu pēc mošanās un izlīšanas no zemsedzes.
Noteikumi paredz, ka līdz 1. aprīlim no meža jāizved lauztās un vēja gāztās egles (izņemot sausos kokus) vai jānodrošina to aizsardzība pret stumbra kaitēkļiem, ja šo koku diametrs ir lielāks par 20 cm, apjoms pārsniedz 10 kubikmetru uz hektāru, un tās nav paredzēts izvākt no meža. Tas attiecas uz mežaudzēm, kurās egles sastāva koeficients mežaudzes formulā ir vismaz 4.
Tāpat noteikumos vienkāršota egles procentuālā īpatsvara noteikšana audzē. Mežaudzes šķērslaukuma izmantošana aprēķinos aizstāta ar sastāva koeficientu, kas raksturo audzes sugu sastāvu un mistrojumu. Sastāva koeficientu var atrast meža inventarizācijā vai Meža valsts reģistrā pie sava meža aktualizētās informācijas rādītājiem.
Līdz šim nebija definēts, kādus kokmateriālus uzskata par aizsargātiem no stumbra kaitēkļiem. Grozījumi precizē, ka kokmateriāli uzskatāmi par aizsargātiem, ja tiem ir mehāniski vai mašinizēti mizas bojājumi, vai tie ir ķīmiski vai bioloģiski aizsargāti pēc to sagatavošanas. Pieļaujams arī tāds aizsardzības veids kā kokmateriālu skrāpēšana. Ar to saprot mehāniskos mizas bojājumus.
Uzskaitīti arī kokmateriālu izvešanas termiņi vai obligāti veicamie aizsardzības pasākumi atkarībā no to sagatavošanas laikposma: 1) katru gadu no 1. septembra līdz 1. maijam cirsto skujkoku (izņemot sausos kokus) kokmateriālus izved no meža vai aizsargā pret stumbra kaitēkļiem ne vēlāk kā līdz kārtējā gada 1. jūnijam; 2) Skujkoku (izņemot sausos kokus) kokmateriālus, kas sagatavoti no 1. maija līdz 1. septembrim, izved no meža vai aizsargā pret stumbra kaitēkļiem ne vēlāk kā mēneša laikā pēc to sagatavošanas.
Atbilstoši noteikumiem, laikposmā no 15. aprīļa līdz 1. septembrim svaigās (neapžuvušās) skujkoku ciršanas atliekas krauj kaudzēs šķeldošanai ne tuvāk par 10 metriem no tādām mežaudzēm, kurās egles sastāva koeficients mežaudzes formulā ir vismaz 8, ja to vecums ir 50 gadi vai vairāk, ja vien starp krautuvi un mežaudzi neatrodas ceļš vai grāvis. Laikposmā no 1. jūnija līdz 1. septembrim skujkoku kokmateriālus pastāvīgās uzglabāšanas vietās aizliegts glabāt tuvāk par 500 metriem no skujkoku mežaudzēm ilgāk par vienu mēnesi, ja tie nav aizsargāti pret stumbra kaitēkļiem.
Šo noteikumu neievērošana paredz arī atbildību.