Latgales karogs
Simboliski kā pirmā raidījuma tēma izvēlēta “Latgales karogs”, jo karogs ir piederības apliecinājuma, identitātes, idejas, vienotības zīme. Tautā tā sauktajam zili–balti–zilajam “Latgales karogam” un tā pielietojumam ir savs stāsts un divi veidoli – viens bez ģerboņa centrā, otrs ar ģerboni, uz kura ir attēlots sudraba grifs ar zelta kroni galvā un zobenu rokā. Latgalē tiek izmantoti abi karoga varianti.
Raidījumā iztirzātie robežjautājumi: Kā šis karogs ir radies? Kā ir gadījies tā, ka karogam ir divi varianti un abi tiek lietoti? Kāpēc karogs joprojām nav oficiāli apstiprināts? Kāpēc pašvaldības to lieto? Kāpēc to lieto vai nelieto Latgales iedzīvotāji? Vai tā saucamais “Latgales karogs” šķeļ vai vieno sabiedrību? Kāpēc šo karogu izmanto pretvalstiski noskaņoti grupējumi?
Raidījumā atspoguļoti sabiedrības, iestāžu, kuras lieto Latgales karogu, pārstāvju, politiķu viedokļi, noskaidrojot, vai sabiedrība, amatpersonas zina, ka ir tāds Latgales karogs, vai zina, ko lieto un kāpēc. Tāpat raidījumā Māris Rumaks – Latgales karoga idejas autors – pastāstīs par ideju, karoga rašanos, simbola uz karoga izvēli, karoga lietojuma popularitāti utt. Savu skatījumu un iespējamos risinājuma variantus Latgales karoga jautājumā sniedz politiķi Aldis Adamovičs, Saeimas deputāts (Jaunā Vienotība), Janīna Kursīte, Saeimas deputāte (KPV.LV), Edmunds Teirumnieks, Saeimas deputāts (Nacionālā apvienība); Monvīds Švarcs, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs, Guntis Rasims, b-bas “Latgolys Saeima“ pārstāvis, Oskars Zuģickis, Latgales plānošanas reģiona pārstāvis.
Eksperta viedokli izsaka Dr.hist., vēsturnieks, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes Arheoloģijas un vēstures palīgdisciplīnu katedras asociētais profesors Armands Vijups – Valsts heraldikas komisijas pārstāvis u.c.
Robežjautājums tiek apspriests vairākus gadus, taču risinājuma nav joprojām. Jāatzīmē, ka 2017. gadā Latgales simtgades kongresā pieņemtajā rezolūcijā tika prasīts Latgales plānošanas reģiona padomei oficiāli apstiprināt minēto karogu, taču šis jautājums risinājumu nav piedzīvojis. Kuru karoga versiju lietot mājās, mašīnā vai citur, lai šādi apliecinātu savu piederību Latgalei, šobrīd jāizlemj katram pašam vai jānogaida līdz oficiālai karoga apstiprināšanai.
Raidījums skatāms svētdien, 22. septembrī plkst. 16.00 ar atkārtojumu nākamās nedēļas trešdienā plkst 22.30 un piektdienā plkst 11.30 “Re: TV” kanālā, dzirdams radio “Ef-Ei” otrdien, 24. septembrī plkst. 18.30, kā arī Latgolys entuziastu grupys Biļdis www.youtube.com kanālā un lapā www.facebook.com, sadarbības partneru internetvietnēs.
Saite uz 1. raidījumu:
https://www.youtube.com/watch?v=udSdH5GAoec&fbclid=IwAR2GxAzEXC97EDyF5B6iWQZsxRsZ76jycZMmKGdnQ9UkorekQMRWtZ-bv6Y
Raidījums top ar programmas “Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” atbalstu. Projektu finansē Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījumu cikla “Par robežām bez robežām” saturu atbild tā veidotāji – Latgolys entuziastu grupa Biļdis (Projekta līgums Nr.2019.LV/MA/017/24)
#SIF_MAF2019
Projekta vadītāja Ineta Atpile-Jugane
bildis@inbox.lv
FOTO- no Biļdis arhīva