Par sadursmi ar meža dzīvniekiem jāziņo

Rudens un ziemas periodā, kad redzamība uz autoceļiem pasliktinās, pieaug arī sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem. Valsts meža dienests aicina par notriektajiem un kritušajiem dzīvniekiem ziņot lietotnē “Mednis”, ko var lejuplādēt savā telefonā.

2022./2023. gada medību sezonā līdz 25. oktobrim Valsts meža dienests reģistrējis 1033 uz ceļiem notriektus medījamos dzīvniekus, tai skaitā 103 aļņus, 85 staltbriežus, 680 stirnas un 54 mežacūkas. Visvairāk notriekto dzīvnieku šajā medību sezonā konstatēts dienesta Dienvidlatgales, Rīgas reģionālās un Dienvidkurzemes mežniecību teritorijās. Salīdzinājumam – iepriekšējā medību sezonā šajā pašā laika periodā dienests reģistrējis 1269 notriektus dzīvniekus.

“Rudens un ziemas periodā redzamība uz autoceļiem pasliktinās gan ātrākas tumsas iestāšanās, gan sliktu laikapstākļu dēļ. Diennakts tumšajā laikā, sevišķi krēslas un rītausmas stundās, dzīvnieki kļūst aktīvāki un var intensīvi baroties mežsaimniecības un lauksaimniecības kultūrās, kas atrodas blakus autoceļiem. Šajā laikā dzīvnieki var pastiprināti šķērsot autoceļus un izraisīt sadursmes ar transportlīdzekļiem,” skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Ja sadursmē ar meža dzīvnieku ir cietuši cilvēki vai auto, par to ir jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112. Savukārt par notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem jāinformē Valsts meža dienests, zvanot 67212776, vai izmantojot lietotni “Mednis”. Šī lietotne ir savienota ar Valsts meža dienesta informācijas sistēmu “Meža valsts reģistrs”, un bez maksas ir pieejama gan “Android”, gan “Apple iOS” ierīcēm tīmekļvietnē vmd.gov.lv. Dienests saņemto informāciju izvērtē, apstrādā un reģistrē faktu par bojā gājušo dzīvnieku, kā arī pieņem lēmumu par tālāko rīcību ar to.

Pēc sadursmes ar meža dzīvnieku vēlams sagaidīt atbildīgo dienestu ierašanos, kas pieņems lēmumu, kā rīkoties ar dzīvnieku. Valsts meža dienests atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods.